Bursa-Uludağ bölgesinin herpetofaunası
- Tez No: 3551
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
- 78 ÖZET : Bu çalışmada, Bursa-Uludağ bölgesinden toplanmış 13 familya'ya ait 32 tür incelenmiştir. Bu türlerden 9 tanesi kurbağalar, 3 tanesi kaplumbağalar, 11 tanesi kertenkeleler ve 9 tanesi yılanlar grubuna dahildir. Çalışmamızda bu türlerin folido- sis özellikleri, renk ve desen durumları, vücut ölçüleri ve imkânlar nisbetinde eko lojik özellikler incelenmiştir. Ayrıca renk ve desen durumlarım göstermek ve hay vanların yaşadığı biotoplar hakkında bilgi vermek üzere bunlara ait fotoğraflar veril meye çalışılmıştır. Bu bölgeye ait literatür kayıtlarında bulunan 32 türden sadece 5 tür'e ait numuneler tüm aramalarımıza rağmen bulunamamıştır. Bunlar yılanlar dan Coien.eA.la auitıi.aca, EJyıenli modeitui ve Vlpeıa ammodytei kurbağalardan Bufio buio ve Salamandıa ialamandıa 'dır. Ayrıca Bursa il sınırları içinde tarafımız dan yeni kaydedilmiş 5 tür'e ait numuneler bulunmuştur. Bunlar da yılanlardan Malpolon monipe.iiula.nui ve tlaphe. iitula kertenkelelerden La.ae.iia tiJtf.ine.ata ve Ablephaıui kJctaX-beUL, kurbağalardan VeJLobat.e,i iyilacui'tut. Bursa-Uludağ bölgesine ait bizim yeni bulduklarımız ve literatür kayıtlarıy la beraber bütün herpetofauna'ya ait türler sırasıyla şunlardır : Tıituım cılitatui TlltulUi vulgalÂ-i, Jıitumi vÂttatui, PeÂ-obateA iyılacui, Bu^o vtlİ-dİA, Hyla aıboıea, Kana lidihunda, Rana dalmatina, Hana macıocnemüi, Emyi oıbX.c,ulaıt\i, ttauıemyi caipima, Teitudo gıe.aca, Cıytodactylui kotic.hyl, AnguJLi (,ıagiA,ii, OphJubauıui apodaf,, VodaıcLi mmalXA, Laceıta iax.A-c.ola, Laceıta tıllÂneata, Laceıta vixXALi, Laceıta danfaoıdt, Ophliopi eZe.ga.ni, Mabuya anlata, Ablephaıui kitaLbeUL, Typhlopi veımi.cuiaıu>, Colubeı caiplui, Colubejı najadum, Elaphe. quatuoitA.neM.ta, Elaphe. iituta, Uatiix natiix, Uatilx teaeZlata, Malpolon monipeiiulanui ve TeZe.ic.opui fiallax' dır. Ayrıca Avrupa ve Anadolu'ya ait dağılış haritalarından istifade edilerek, araştırma bölgemizde bulunan türlerle bazı zoocoğrafik bilgiler teyid edilmiş veya daha fazla aydınlatılmış olmaktadır. £, ^$t «so**
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : This investigation covers studies on 32 species from 13 families, collected from Bursa-Uludağ. Out of these 9 belong to the group of frogs, 3 to the torto ises, 11 to the lizards and 9 to the snakes. The pholidosis characteristics, colour and pattern situation, body measure ments and to some extent ecological characters of these species were studied. The photographs have been taken to show their colour and pattern as well as the position of the biotopes. In additions the zoogeogrophical observations have also been put forth with the help of distribution snaps from Europe and Anatolia.