2,5 aylık yaz okulu spor etkinliklerinin 8-10 yaş grubu kız ve erkek çocukların vücut yağ kütlesi ve yağsız vücut ağırlığı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 355091
- Danışmanlar: PROF. DR. KUT SARPYENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
çalışmamıza, Yeşilyurt Spor Kulübü yaz okulunda yüzme ve basketbol branşlarında egzersize başlayan 8- ıo yaş grubu 5O'si erkek, 5O'si kız toplam 100 çocuk katıldı. Yüzme branşında 2S'i kız, 2S'i erkek; basketbol branşında 2S'i kız, 2S'i erkek olmak üzere her iki branşta da 1o hafta süre ile haftada S gün, l' er saat egzersiz yaptılar. Egzersiz öncesi ve sonrası deneklerde yaş, boy, kilo ve vücut yağ kitleleri ölçüldü (vücut yağ kitlesi, Holtain marka kaliper ile 7 ayrı bölgeden alınan deri kıvrım kalınlığı J acleson and Pollock yöntemi kullanılarak hesaplandı) ve bunların % Yağ, Yağ Ağırlığı (Y.A.), Yağsız Vücut Ağırlığı (Y.V.A.) ve Vücut Dansİlesi (V.D.) ıayini yapıldı. Araştırmamızda, 8-10 yaş grubu erkek ve kız çocuklarında basketbol ve yüzme egzersizleri sonucu meydana gelecek ağırlık ve yağ dokusu değişimlerinde cinslere göre ortaya çıkacak farklılıkları incelemeyi amaçladık. çalışmamızın sonunda, yüzme ve basketbol egzersizine katılan bütün çocukların boy ortamalannda artma gözlenmedi. Kilo ortalamalarında ise gözle görülür azalma olmasına rağmen istatistiksel olarak fark anlamsız bulundu (P> O.OS). Yüzme egsersizine katılan erkek ve kız çocuklarda % Yağ ve Y.A. ortalamalarında istatistikselolarak çok ileri derecede anlamlı (P < 0.001) azalma gözlenirken; Y.V.A. ortalamalarında azalma olmasına rağmen fark anlamlı bulunmadı (P > O.OS) . V.D. ortalamalarında görülen azalma erkeklerde istatistiksel olarak çok ileri derecede anlamlı (P < 0.00 i) iken kızlarda ileri derecede anlamlı (P < 0.0l) bulundu. 7 bölgeden aldığımız deri kıvrım kalınlığı ölçümlerinin 5 bölgesinde (Triccps, sııbscapıılar, ınidaxillar, chest, thigh) egzersiz sonrası görülen azalma erkeklerde istatistikselolarak çok ileri derecede ( P < 0.001); kızlarda ise ileri derecede (PO.OS) bulundu. Basketbol çalışmalarına katılan erkek ve kız çocuklarda Y.V.A. ve V.D.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 male(25 basketball players and 25 swimmers), 50 female(25 basketball players and 25 swimmers) total 100 children with age of 8 to LO years old started to exercise in Swimming and Basketball were attended. Those children have done and hour exercise in five days a week for LO weeks both Swimming and Basketball.The body fat mass, body talI, bady weight were measured before and af ter exercises. (The body fat mass were measured by the skinfold which were determined in 7 different areas. The percent of body fat were calculeted with Jackson and Pollock methods). The percent of body fat, fat weight, fatless body weight and body density were determined in all children. The aim of this study \vas to determine the differences in body weight and fat tissue reqarding to sexuality which would be occured as a result of Swimming and Basketba1l exercises in female and mal e children with age of 8 to LO years old. At the end of study there were no increase in body tall in those children who were attended to both Swimming and Basketball exercİses. There were a decrease in the mean of body weight but the difference were not statistically signifıcant (P>0.05). There were a significantly decrease in percentage of fat and fat weight in bolh ınale anel kınalc children (P0.05). While the decrease in mean of body density was highly significant, (P O.OS). The decrease in fatless, body weight and body density were not significant (P>O.OS) in both male and female children who were exereised in Basketbalı.