KTP lazer sistemi ve değişik içerikli dört farklı kanal içi irrigasyon solüsyonlarının lateral kondensasyon ve gutta-percha'lı dolum yapılan kök kanallarında bakteriyel mikrosızıntı üzerine etkinliklerinin incelenmesi
Evaluation of the bacterial microleakage of root canals irrigated with different irrigation solutions and KTP laser system and after filled with gutta-percha using lateral condensation
- Tez No: 355130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ENGİN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı irrigasyon solüsyonları ve KTP lazer kullanılarak, guta-perka ile doldurulan kök kanallarında, hermetik tıkama etkinliğinin bakteriyel mikrosızıntı yöntemi ile değerlendirilmesidir.Ayrıca bu çalışmada kullanılan kanal irrigasyon solüsyonları ve KTP lazerin dentin yüzeyindeki etkisi scanning electron mikroskopu (SEM) ile değerlendirilmiştir.Çalışmamızın solüsyon gruplarının sızıntı değerleri incelendiğinde aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.1.Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.2.KTP lazerle kök kanal sterilizasyonu yapılan kök kanallarının guta perka ile doldurulmasından sonra diğer irrigasyon solüsyonları ile karşılaştırıldığında; apikal sızıntıyı etkilememektedir.3.SEM görüntülerinde lazerle prepare edilen kök kanal duvarlarının daha pürüzsüz ve düzenli olduğu görülmüştür. Ama sonuçta tüm gruplarda mikro sızıntı görülmüştür ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.4.Hangi kanal irriganı kullanılırsa kullanılsın, mikrosızıntıyı engellemek için, kök kanal dolgusunu takiben koronal restorasyon en kısa sürede yapılmalı ve ağız sıvıları ile ilişkisi kesilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate bacterial microleakage of the root canals irrigated with different irrigation solutions and KTP laser system and filled with gutta-percha and AH 26 root canal sealer. Besides, the effect of the irrigation solutions on dentin surface was evaluated with scanning electron microscope (SEM).The irrigation solutions? microleakage values showed us this conclusions:1.There was no statistically significant difference in leakage amongst the five experimental groups.2.Apical leakage did not effected that root canals sterilized with KTP laser filled with gutta percha compared the other irrigation solutions.3.Root canals were shown smooth and irregular in SEM images which were prepared with laser. However, at the end of the experiement, all groups exhibited microleakage and, there was no statistically significant difference.4.Complate the root canal treatment, to prevent the microleakage, coronal restoration should be done immediately.