Tane dağılımlı metal-matrisli kompozitlerin raylı taşıtlarda fren papucu olarak kullanılması
Particle dispersed metal-matrix composites as a rolling-stock brake-shoe components
- Tez No: 355129
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YEREBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, endüstrisinde kullanılan malzemelerin geliştirilmesidir. Bu gün bir çok malzeme kullanılmaktadır. Kır dökme demir fren papucu kompozitlere göre çok olumsuzlukları vardır. işletme esnasında aşınan demir tozu, demiryoluna ve çevreye çok problemeler çıkartmaktadır. Polimer matrisli kompozit malzeme bileşimlerinden dolayı insan sağlığına ve çevre sağlığına tehlike oluşturmaktadır. Bunlar yeni geliştirilen asbest kompozit fren papuçlarıdır. Metal matrisli kompozitler vucut sağlığı ve çevre sağlığı için iyi bir alternatiftir. Bu çalışmada yapılan deneylerden mükemmel sonuçlar elde edildi. Geliştirilen malzeme dayanıklılık ve uzun ömürlü oluşuyla diğer malzemelere göre daha iyidir. Yeni malzeme çevre ve insan sağlığına zarar vermemektedir. Gelecek için gerçek-ömür testlerine başvurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this reseach was to develope a material better than before in rolling-stok industry. There are a number of material already in servise today. Gray iron shoe's has many disadvantages over the composites. Ferrous dust coated the rails and environment causes many operational problems. Polymer matrix composite has denger-ous ingredients for people and environment. There are new developments on asbestosfree composite brake-shoe's. Metal matrix composites could be an alternative both for health and envronment. The reseach conducted has excellent experimental results. The material developed has a better strength and life over the other alternatives. New material has no effects on the environment and human health. There will be further test on the real-life application in the future.