Türkiye'de üretilen takım malzemelerinin talaşlı şekillendirmede aşınmalarının deneysel olarak ölçülmesi ve takım ömrü denklemlerinin çıkartılması
  1. Tez No: 3552
  2. Yazar: HASAN TÜKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
- ıx - ÖZET Bu çalışmada,“Makina-Takım Endistrisi A.S.”nin üret tiği yüksek hız çeliği, kesici takımın talaşlı şekillendir mede aşınmaları deneysel olarak ölçülmüş ve takım ömür denkleminde k sabiti tesbit edilmiştir. Deneyler, farklı iki yapıdaki malzeme üzerinde yapıl mıştır. Takım ömrü ölçütü olarak, ana kesici kenar serbest yüzey aşınmasından“BOŞLUK AŞINMASI”alınmış ve değeri VB-n = 0,3 mm. seçilmiştir. Yumuşak malzeme olarak alınan, St 42 iş malzemesinin kimyasal kompozisyonu; % 0,167 C %0,038 S %0,40 Mn %0,15- 0,30 Si olarak saptanmıştır. Sertlik 125 Vickers 72 HRA değerindedir. Sert malzeme olarak alman St 70 iş malzemesi nin kimyasal kompozisyonu; % 0,45C %0,025S %0,78Mn %0,20Ni % 0,15-0,30Cr %0,30-0,40Si olarak saptanmıştır. Sertlik 205 Vickers 95,8HRA değerindedir. Deney 'e alman takım malzemesinin kimyasal kompozis yonu % 1,15-1,300 %11W %4M %3,50V %HCo %4,50 Cr olarak sap tanmıştır. Sertlik 300 HB değerindedir. İş malzemesi olarak St 42 kullanıldığında k= 4,8 iş malzemesi olarak St 70 kullanıldığında k= 6,93 bulunmuştur,
Özet (Çeviri)
- x - SUMMARY In this study, in with chip shaping of wear of cutting group high speed steel (HSS) that“ Makina-Takım Endüstrisi AS.”produces were experimantaly measured and constad k was proved in tool life equa tion. Test were done two different materials. As tool-life measure ment, flank-wear was taken from major-flonk edge free surface wear and it's waive was chosen as VB = 0,3 mm. Chemical composition of St 42 work piece mateirals. That is ta ken as soft mateirals, was established as 0,167 C %, 0,038 S %, 0,40 Mn %, 0,15-0,30 Si %. Hardness is 125 vickers 72 HRA. Chemical composition of St 70 work piece mateirals. That is ta ken as had material, was established as 0,45 C %, 0,025 S %, 0,78 İftı %, 0,20 Ni %, 0,15-0,30 Cr %, 0,30-0,40 Si %. Hardness is 205 vickers 95.8 HRA. Chemical composition of group-material is 1,15-1,30 C %, 11 max W %, 4 M %, 3.50 V %, 11 Co %, 4,50 Cr %. Hardness is 300 HB. When St 42 was used as work piece-material was found k= 4,8. when St 70 was used as work piece material was found k= 6,93.