Bilgisayarlı sıvı seviye kontrolü
- Tez No: 355278
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu çalışmada bir sıvı seviyesi kontrolü teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Teorik kısımda, öncelikle, sistemin matematik modeli çıkarılmıştır. Daha sonra, verilen istekleri sağlayacak kontrolör dizayn edilmiştir. Kontrolör klasik PID ( oransal, integraL,türev ) kontrolör yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kontrolör öncelikle analog olarak s domeninde dizayn edilmiş ve uygun dönüştürme teknikleri kullanılarak z domenine çevrilmiştir. Daha sonra, kontrolörü fark denklemleri şeklinde bilgisayarda gerçekleştirecek kısa bir program yazılmıştır. Deneysel kısımda ,sistem tanklar, motor, pompa ve PWM modunda çalışan kontrol devresi ile birlikte yapılmıştır. Sistemde ayrıca FOXPRO firmasının fark basınçı ölçü cihazı ve ADVANTECH firmasının A/D ve D/A çevirici kartı kullanılmıştır. Yazılım kısmı, A/D çevrim için kesilim yöntemini kullanan bir PID kontrolür programından oluşur. Deneysel kısmın sonunda kontrolör, teorik olarak bulunan değerlerle ayarlanmış ve değişik Kp, Ki ve Tö değerlerinde deneyler tekrarlanmıştır. Ayrıca kontrolör Ziegler-Nicholos metodu kullanılarak ayarlanmış ve sonuçlar iki ayar metodu için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a theoretical and exprimental analysis of a liquid level control system is investigated. In the theoretical part, firstly, the mathematical model of plant is derived. Then a controller is designed to satisfy to given performance specification. A classical PID( proportional , integral, derivative) control strategies is used to implement the controller. A controller is designed first in s domain. Then it is converted to z domain using appropriate transform technique. Af ter that, a short program is written to implement a controller on the computer using difference equation. In the experimental part, the plant is completly made with tanksı motor, pump, and PWM mode motor control units. We also use POXPRO dlp transmitter( difference pressure tranmitter and ADVANTECH data conversion card on our system. Software of the experiment consist a PID controller program using computer interrupt system for AlD conversion. End of the experiment, the controller is tuned with the values which found in the theoretical part, and the experiment is repeated for difference Kp, Ki and Tö values. İn addition a controller is tuned using Ziegler-Nichols methods and the results are compared for two tunning methods.