Kaskat bağlı sıvı seviye akış sisteminin web tabanlı gerçek zamanda zeki kontrolü
Web based real time process control of cascade connect liquid level and flow system
- Tez No: 185067
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET EMİN KUZUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETKASKAT BAĞ SIVI SEVİ VE AKIŞ STEMLERİ N WEBLI YE Sİ NİTABANLI GERÇEK ZAMANDA ZEKİKONTROLÜBilgi teknolojilerindeki hı geliş beraberinde öğzlı im retme metotları da ilerlemeyendasebep olmuş Internet bağ sıolan herhangi bir yerdeki herhangi bir bilgisayardan,tur. lantızamana ve mekâna bağ kalılı nmaksın her türlü bilgiye kolayca ulaşzı mak mümkündür. Buıdurum öğretim tekniklerinde de yeni yaklaşmlara sebep olmuş Zamana ve mekâna bağtur. lıolmayan yeni eğ metotları tirilmiş Web tabanlı itim bu sistemlerden birisidir. Buitim geliş tir. eğş imkânıeğitim metodunda öğrenciler gerçek sistemler yerine simülasyonlarda çalımaıbulabilmektedirler. Özellikle mesleki ve teknik derslerde bu sorun sı karş zakça mışçıkmaktadır. Simülasyonlarla yapılan deneylerde sistemlerin gerçek davranılarıizlenememektedir.şBu çalımada lisans ve lisansüstü derslerinin analog ve sayı kontrol laboratuarlarısal ndanonlineer sistemlerin kontrolü deneyleri için üzerinde tüm kontrol algoritmaları nnıdenenebileceğ çok amaçlı internet tabanlıbir deney seti oluşi , turmak ve kontrolünüşgerçekleştirmek amaçlanmı r.tışkontrolü sistemi deney seti altıtemel elemandanKullanı sılan vıseviye ve akışoluşmaktadı sı tankıseviye ve akısensörü, A/D ve D/A çevirme işr: vı , lemini gerçekleştirenNI PCI-6024E veri haberleş kartıkiş bilgisayar, elektronik sürücü devresi ve motorlar.me , iselBu sistem üzerinde klasik (on-off, P, PI, PD, PID) ve bulanı mantıkontrolörü uygulamalarık kı rmaları lmı r.yapı şgerçekleştirilmiş Kontrolörler çeş koştir. itli ullarda denenmiş karş tıve laş tıDeneyler sonunda bulanı mantı kontrolörünün diğk k erlerine oranla daha iyi performansgösterdiğ gözlemlenmişi tir.Temmuz, 2006 Gökhan Erdemir
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWEB BASED REAL TIME PROCESS CONTROL OF CASCADECONNECT LIQUID LEVEL AND FLOW SYSTEMThe rapid changes in Information Technology have led to similar changes in teachingmethods. A computer and an Internet connection are all that is necessary to accessinformation regardless of time or place. This has led to new approaches to teachingtechniques. New teaching methods not restricted by time and place have been developed. Webbased education is one of these systems. In this method of education, students work withsimulations rather than actual systems. This problem appears with particular frequency invocational and technical classes. Experiments conducted with simulations do not accuratelymimic systems actual behavior.The design and construction of a multi purpose and web based experiment set for theapplication of different control techniques for non-linear systems and controlling this systemis the aim of this study.The designed and constructed experiment set consists of six main components: a liquidtank, a level sensor and a flow sensor, NI PCI-6024E data acquisition card, a PC, triggeringcircuit and a motor-based actuator. The classical (on-off, P, PI, PD, PID) and fuzzy logiccontrol were performed on this set. Experiments on the system for each controller show thatfuzzy logic controller demonstrated better performance.July, 2006 Gökhan Erdemir