Eren enerji termik santrali uçucu küllerinin çimento katkı maddesi olarak kullanımının araştırılması
The use of eren energy power plant fly ashes as cement additive
- Tez No: 355399
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Eren Enerji termik santralinin pulverize kömür yakma esasına dayalı yakma kazanları olan ikinci ve üçüncü üniteden elde edilen uçucu küllerin beton yapımına etkisi incelenmiştir. mevcut koşullarda uçucu kül örnekleri alınmış ve sırası ile kimyasal, boyut dağılımı ve kızdırma kaybı değerlerindeki farklılıklara göre incelenmiştir. Daha sonra da bu farklılıklar uçucu kül ilavesi ile elde edilen betonların dayanaımları ile ilişkilendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study,the effect to the concrete production of fly ash samples obtained from second and third units of Eren Energy coal fired power station, depending on combustion of pulverized coal, has been investigated. In the exist conditions, some of fly ash samples were taken and investigated according to their differences of chemical,size distrubution, lose of ignition and other properties respectively. then these differences have been associated with the strength of the concrete manufactured by fly ash addition.