Transmission system security study for Akkuyu Nuclear Power Plant
Akkuyu Nükleer Güç Santrali için iletim sistemi güvenlik analizi
- Tez No: 385130
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türk Hükümeti, sistemdeki baz güç santrallerinin sayısını arttırmak ve bu sayede doğalgazlı termik santrallere olan bağımlılığı azaltmak için yakın gelecekte nükleer güç santralleri kurmayı planlamaktadır. Bu hususta, Mersin'de kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), ülkenin ilk NGS projesi olacaktır. 4 adet 1200 MW kurulu gücündeki Akkuyu NGS üniteleri 2020 - 2023 yılları arasında devreye girecektir. Proje, kurulu gücü ve ilk NGS deneyimi olmasından dolayı Türkiye Elektrik Sistemi için kritik bir konudur. Bu yüzden, İletim Sistemi Operatörünün (İSO) temel endişesi Akkuyu NGS'nin üretim güvenliğini sağlamaktır. Çünkü NGS ünitelerinin gerilim sapması ya da iletim kısıtından kaynaklı sistemden kopması büyük miktarda enerji üretimi kaybına ve ardışık istenmeyen iletim sistemi olaylarına neden olabilmektedir. Bu tez İSO'ya büyük ölçekli elektrik santralleri için uzun dönemli iletim planlamayı Akkuyu NGS örneği üzerinden sunmaktadır. Tezde ilk olarak simülasyon veri dosyalarını elde etmek için iletim ve üretim sistemlerinin genişlemesi, bölgesel talep tahmini ve üretim senaryolarının tahmini hakkındaki ön çalışmaların metodolojisi ve sonuçları sunulmuştur. Ardından elektrik sistemi güvenliği PSS/E yazılımı kullanılarak statik analizler ile incelenmiştir. Mevcut yönetmelikler bir nükleer santralin hiç bir kesintiye uğramadan N-2 kısıta kadar dayanabilmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu yüzden, şebeke yönetmeliklerinin sağlandığını test etmek için detaylı yük akış ve kısıt analizleri gerçekleştirilmiş ve güvenlik açısından sorunlu kısıtlar tespit edilmiştir. Sonuçlar değerlendirilip, şebekenin güvenliğini arttıracak öneriler sunulmuştur. Son olarak, elektrik sisteminin kararlılığı DIgSILENT yazılımı kullanılarak geçici rejim analizleri ile incelenmiştir. Büyük bir darbe sonrası Akkuyu NGS'nin şebekeye bağlı kalma şartları analiz edilmiştir. AVR ve PSS kontrolcülerin etkileri gözlemlenmiş ve değerlendirilmiştir. Sonuçlar simüle edilen arızalar sonrasında sistemin kararlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish government is planning to install nuclear power plants in order to increase the number of base power plants and hence to decrease the dependency on natural gas TPPs. In this matter, 4 x 1200 MW Akkuyu NPP will be the first NPP project constructed in Turkey between 2020 and 2023. The project is a critical issue for Turkish Electricity System due to its installed capacity and being first NPP experience in Turkey. Therefore, supply security of Akkuyu NPP is the main concern of Transmission System Operator since NPP unit trips due to voltage excursions or transmission congestions can cause large power loss and undesired cascade transmission events. This thesis provides long-term transmission planning for a large-scale power plant for TSO in the case of Akkuyu NPP. Initially, preliminary studies are presented about expansion plans of transmission and generation systems, regional demand forecast and dispatch scenario forecast to obtain simulation data. Then, transmission system security is investigated through static analyses using PSS/E software. Existing regulations in Turkey state that a nuclear plant must be able to withstand up to N-2 contingency without any interruption. Therefore, detailed load flow and contingency analyses are performed and several transmission congestions are located. Suggestions for enhancing security of the network have been presented. Finally, transmission system stability is investigated through transient analyses using DIgSILENT software. Conditions of remaining in synchronism of Akkuyu NPP to grid are analyzed after a large disturbance in the region occurs. Results have indicated that system is stable after disturbances simulated.