Eren Enerji Zonguldak Termik Santrali küllerinin yanmamış karbon bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of unburned carbon in Eren Energy Zonguldak Coal Fired plant ashes
  1. Tez No: 337911
  2. Yazar: MEHMET BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT KIZGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Termik santrallerde kömüre dayalı elektrik üretimi enerji üretiminin kısa vadede en uygun ve en ekonomik yolu olarak gözükmektedir. Kömür, yapısı itibariyle bünyesinde karbon haricinde tedarik edildiği sahaya göre değişik mineraller, dolayısıyla değişik miktarda yanabilir maddeler içermektedir. Bu çalışmada pulverize kömür yakılmasıyla enerji üreten santralde yanmamış karbon ve nedenleri araştırılmıştır. Santral sahasının beş ayrı noktasından alınan örneklerle öğütülen pulverize kömürün öğütülme derecesinin ve boyut dağılımının yanmaya ve yanmamış karbon miktarına etkileri hakkında çıkarım yapılmaya çalışılmıştır. Stabil olarak tek tip kömürün kullanıldığı belirlenmiş üç günlük dönemde her vardiyaya ait değirmen girişi, değirmen çıkışı, uçucu kül, ve taban külünden, ve kömür stok sahasından alınan örnekler üzerinde çalışılarak bulgular elde edilmiştir. Bu bulgular termik santrallerde yanmamış karbon kaynaklı sorunları ve nedenlerini azaltabilmek açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The most convenient and economical way of energy production for near future seems to be coal fired power stations. Coal having a rather complicated structure is composed of variety of organic matters and variable amounts of ash forming minerals depending on the area where it is deposited, that is why coal has different amounts of reactive matters in its structure. In this study unburned carbon from pulverized coal fired power plants and its reasons are researched. With the samples from 5 different points of power station, effects of grinding level of pulverized coal and effects of size distribution of ground coal on the combustion and amount of unburned carbon were investigated. For each shift, Pulverized coal samples from mill output, samples of fly ash and bottom ash samples, and samples of coal entering to mill, and one representative sample from coal stockpile are taken for 3 days of stable plant operation with one type of coal. These samples were analyzed and results would be helpful to decrease the problems related to unburned carbon and reasons of them.