Kelemen vadisindeki (Kd Yenice-Karabük)kütle hareketlerinin incelenmesi
Examine the mass movements of Kelemen valley (Ne Yenice Karabük)
- Tez No: 355405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Kelemen Vadisinde kütle hareketlerinden heyelanlar oldukça fazla görülmektedir. Çalışma alanının jeolojik, hidrojeolojik, meteorolojik ve topoğrafik özellikleri heyelanların gelişmesine uygun koşullar sağlamaktadır. Kelemen vadisinde genel anlamda hakim olan Ulus Formasyonu oluşum aşamasında dahi deniz altı heyelanları ile oluşmuştur. Halen aktif heyelanların olduğu görülmektedir. Kütle hareketleri açısından incelendiğinde çalışma alanında sadece heyelanlar gözlenmiştir. Bu çalışmada Kelemen vadisi ve civarında bulunan heyelanlı sahaları belirlemek, heyelanların oluşum nedenlerini ve birbirleri ile ilişkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Öncelikle Kelemen vadisine ait önceki çalışmalar incelenmiştir. Bunun için Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden arazinin jeolojisi ve Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden çalışma alanında bulunan yerleşim yerlerinde yapılan etütler temin edilmiştir. Gerekli cihazlar, haritalar ve dokümanlar yardımıyla arazi çalışmaları tamamlanmıştır. Literatür ve arazi çalışmaları sonucu elde edilen veriler coğrafi bilgi sistemi ortamında veri girişleri yapılarak heyelanlı arazilerin değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışma alanı ile ilgili eğim, bakı, röliyef, yükseklik ve duyarlılık haritaları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Kelemen Valley there are lots of landslides that is one of the mass movements. The geological, hydrogeological, meteaorological and topographic properties of study area are suitable for landslides. Ulus formation that almost covers the Kelemen Valley has been sademantaded by undersea landslides. Nowadays it has been seen new landslides. In terms of lanslides there has been observed only lanslides in study area. The aim of this study is to determine the lanslide areas, reosons and relationship between them. First of all previous studies of Kelemen valley have examined. So the geology of the Kelemen valley has been provided from MTA and geological sdudies those belong to vilages have been provided from Karabük Provincial Disaster and Emergency Management. By using materials, maps and documents field studies finished. Landslide fields were evaluated with using GBS programs by using the data that has been provided from documentation and field works. Slope, direction, height and landslide susceptibilty maps has been produced.