Yenice bölgesindeki (Karabük) kütle hareketlerinin incelenmesi
Examination of mass movements in Yenice (Karabük)
  1. Tez No: 355406
  2. Yazar: AYŞE GÜL YİĞİTTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KESKİN ÇITIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada, Karabük ili Yenice ilçesi köy ve mahallelerinde bulunan kütle hareketleri belirlenerek jeolojisi, sınıfları, eğimleri, yönelimleri, yerleşim alanlarıyla ilişkileri değerlendirilerek risk analizi yapmak hedeflenmiştir. Çalışma alanında sadece iki köyde kaya düşmesi olayına rastlanılmıştır. Sahada genel olarak kütle hareketlerinden heyelanlar görülmektedir. Heyelanların oluşumunda en etkin faktör arasında jeoloji bulunmaktadır. Bu nedenle ilk olarak çalışma alanın jeolojisi literatür araştırmaları ile belirlenmiştir. Arazi çalışmaları sonucu çalışma alanında toplam 61 adet heyelanlı saha belirlenmiştir. 57 adedi Ulus Formasyonu üzerinde 4 tanesi ise Akveren, Yığılca ve Çaycuma formasyonunda gelişmiştir. Heyelanlı sahalarda kayma, akma ve karmaşık yapıda heyelanlar gözlenmiştir. Sahalar ile ilgili arazi çalışmaları sonucu elde edilen bilgiler toplanarak heyelan envanteri oluşturulmuştur. Bu bilgiler coğrafi bilgi sistemi (CBS) ortamında oluşturulmuş veri tabanına aktarılmıştır. Heyelanın oluşumunda etkili olabilecek eğim, bakı, yükseklik, bitki örtüsü, yağış durumu gibi özellikler belirlenerek heyelanlı sahalar ile ilişkisi ortaya koyulmuştur. Arazi çalışmaları, elde edilen veriler ve haritalar doğrultusunda yerleşim yerlerindeki heyelanlı sahalar ayrı ayrı değerlendirilmiş olup mevcut heyelanlar ve heyelan riski taşıyan alanlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it has been aimed to make risk analysis by determining the mass movements in vilages of Karabük Yenice and appraise the geology, classification, slope, direction and relationship with placements. In study area rock fall were found in only two vilages. Generally landslide that is a kind of mass movements could be seen in stduy area. The most effective factor is the geology that cause landsides. Therefore, first of all the geology of the area is deteremined by literature research. As a result of field work it has been determined 61 pieces of landslide areas. 57 of lanslides are on Ulus formation and 4 of lanslides are on Akveren, Yığılca and Çaycuma formations. In landslide areas slip, flow and complex type landslides have been seen. Information collected as a result of field work on pitches landslide inventory was created. This information transferred to database that was created with geographical information system (GIS). May be effective in the formation of lanslide slope, aspect, elavaltion, vegetation, the status of rainfall etc. features are determined and then their relationship has been revealed. According to field Works, database and maps the landslide areas in residential areas were assessed and identified the existing landslide areas and areas at risk of landslide.