Tropolonun N, N-dimetiltiyokarbamatının sentezi ve bazı nükleofillerle reaksiyonlarının incelenmesi
Synthesis of N, N-dimethylthiocarbamate tropolone and examination some reactions of nucleophiles
- Tez No: 355423
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diosfenol tiyokarbamatların sentezi ve nükleofillerle reaksiyonları grubumuz tarafından geniş bir biçimde incelenmiştir. Bu kapsamda diosfenollere benzer moleküllerin ne tür davranışlar sergileyeceklerini incelemek önemlidir. Tropolon (2-hidroksi-2, 4, 6 sikloheptatrienon) halka yapılı, doğal olarak enolize ve bu özelliği ile asidik ortamda kolayca aromatik tropilyum iyonuna dönüşebilen bir yapı olarak büyük oranda diosfenollere benzemektedir. Kendiliğinden enolize olduğu için enolik hidroksil grubundaki hidrojen oldukça asidiktir ve zayıf bazlarla kolayca koparılabilir. Ardından da dimetil tiyokarbamoil klorür ile reaksiyonuyla tiyokarbamatı oluşturabilir. Tropolondan oluşturulan dimetiltiyokarbamatın diosfenol tiyokarbamatlarda olduğu gibi tropolondaki enolik hidroksil grubunun -Cl, -Br, -I iyonlarıyla yer değiştirip değiştirmeyeceği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of diosphenol thiocarbamates and their reaction with nucleophiles are inspected in detail by our group. In this context it is important to investigate the behaviours of the molecules that are similar to diosphenols. Tropolone (2-hydroxy-2, 4, 6-cycloheptatrienone) with its ability of turning into an aromatic tropylium ion easily in the acidic medium because of its cyclic and naturally enolized structure, substantially resembles diosphenols. Because of its spontaneous enolization, the hydogen atom in the enolic hydoxyl group is considerably acidic and can be easily removed by weak bases. Afterwards they can form thiocarbamates with their reaction with dimethylcarbamoyl chloride. We are also going to study whether the enolic hydoxyl group in tropolone replaces with –Cl, -Br, -I when they are converted to dimethylthiocarbamates of tropolone, just as in diosphenol thiocarbamates.