Bazı kanser biyomarkerlarının tayinine yönelik biyosensör sistemleri geliştirilmesi
Development of biosensor systems for determination of some cancer biomarkers
- Tez No: 355424
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SAĞIROĞLU, DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyokimya, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biochemistry, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kanser biyomarkerları, kanser hücrelerinde yüksek miktarlarda sentezlenip kana karıştığından kanserin erken teşhisinde görüntüleme ve patolojik yöntemlere yardımcı olur. Siklooksigenaz-II (COX-II), pankreas, kolon, özafagus ve meme gibi pek çok dokudaki katı tümör oluşumunda hücre içi ekspresyonu artan bir enzimdir. Siklooksigenaz-II'ye spesifik antikor, 12-merkaptododekanoik asit, PAMAM, EDC/NHS çifti gibi kimyasallar kullanılarak kovalent immobilizasyon yöntemi ile elektrot yüzeyine immobilize edildi. Geliştirilen biyosensör ile siklooksigenaz-II, 1 saat gibi bir tayin süresinde 50-250 pg/mL konsantrasyonu aralığında tayin edilebilmiştir. Kalretinin ise özellikle kötü huylu mezotelyoma gibi akciğer tümörlerinde, ameloblastoma gibi neoplazma tümörlerinde ve nöroblastoma gibi beyin tümörlerinde sentezinin fazlalaşmasından dolayı serum ve beyin-omurilik sıvısında seviyeleri artan kalsiyum bağlayıcı bir proteindir. Kalretinine spesifik antikor; 6-merkaptohekzanol, epiklorohidrin, etanolamin gibi kimyasallar kullanılarak kovalent immobilizasyon yöntemi ile elektrot yüzeyine immobilize edildi. Gelişitirilen biyosensör ile kalretinin, 1 saat gibi bir tayin süresinde 1-5 ng/mL konsantrasyonu aralığında tayin edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer biomarkers help radiological and patological monitoring in early diagnosis of cancer, which are highly expressed in cancer cells and leak to blood stream. Cyclooxygenase-II is an enzyme those expression is increased in the cell at the formation of solid tumors in many tissues such as pancreas, colon, eusophagus and breast. A novel biosensor system was developed for detection of Cyclooxygenase-II by immobilisation of antibody spesific to Cyclooxygenase-II onto electrode surface via covalent immobilisation techniques by using mercaptododecanoic acid, PAMAM, and EDC/NHS couple. This biosensor system had detection time“one hour”and detection range“50-250 pg/mL”cyclooxygenase concentration. Calretinin is a calcium binding protein, whose levels in blood and cerebrospinal fluid are increased, since its expression is increased lung tumors such as Malignant mesothelioma, neoplasmic tumors such as ameloblastoma, brain tumors such as nouroblastoma. A novel biosensor system was developed for detection of Calretinin by immobilisation of antibody spesific to Calretinin onto electrode surface via covalent immobilisation techniques by using mercaptohexanol, epichlorohydrin, and ethanolamin. This biosensor system had detection time“one hour”and detection range“1-5 ng/mL”calretinin concentration.