Kooperatiflerde denetim ve Tekirdağ ili Saray ilçesi örneği
Cooperative auditing and Saray within the province of Teki̇rdağ
  1. Tez No: 355433
  2. Yazar: FATMA KARAORMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kooperatifler bireylerin tek başına yapamadıkları işleri birlikte yapmak için ekonomik güçlerini bir araya getirdiği kuruluşlardır. Kooperatiflere ortak olan bireyler, birlikte çalışmanın faydalarından yararlanabilir ve maliyetleri düşürebilirler. Ortaklarının çıkarlarını koruyan bu birliktelikler, günümüzde demokratik yönetimi ile de bir rol model olarak karşımıza çıkmaktadır. Kooperatiflerin işleyiş şemasına baktığımızda, bütün ortaklarını içine alan ve alınan kararların onaylandığı genel kurul, bu kurul adına kooperatifi yöneten ve genel kurul içinden çıkan yönetim kurulu, yapılan işlemleri ortakları adına denetleyen denetleme kurulundan oluşmaktadır. Kooperatiflerin denetlenmesi, tüm işlemlerin, yasalar çerçevesinde değerlendirilmesi, yönetici ve çalışanların bilgilendirilmesi olarak çok önemli bir görevi de içinde barındırmaktadır. Bu nedenlerle etkili bir denetim yapılabilmesi için özellikle denetim kurullarının bilinçli ve eğitimli olması gerekir. Bu çalışmanın amacı kooperatiflerde denetim konusuna dikkat çekmek, denetimi yasa ve yönetmelikler açısından incelemektir. Dünyadaki örnekleri inceleyip bu çerçevede ülkemizdeki durumu değerlendirmektir. Çalışma alanını Tekirdağ İli Saray İlçesindeki kooperatifler oluşturmuştur. Kooperatif ortak, yönetim ve denetim kurulları ile anket yapılmıştır. Anket yolu ile 149 kişi ile görüşülmüş veriler PASW 18.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizde ankete katılan deneklerin kooperatifin denetimi konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperatives are associations of persons who voluntarily gather their economic strength to achieve a mutual goal which would be otherwise impossible. The members can benefit from working together and reduce the costs. These associations protect the benefit of their members while they come up as role model due their democratic management. As for the organizational structure, there is a general assembly involving every member in which the decisions that are taken are approved, a board of directors which governs the cooperative on behalf of the same assembly they have originated, and a board of auditors that supervises and audits the works being done on behalf of the partners. Cooperative auditing and the assessment of every work within the limits of the law signal an important task regarding the knowledge of employees and directors. That is to say, members of the board of auditors ought to be conscious and properly educated in order to make effective auditing. The aim of this study is to draw attention on cooperative auditing, and to investigate them with respect to laws and regulations. Moreover, similar cases around the world are reviewed in order to reach a better understanding about Turkey, in this regard. The study took place in Saray within the province of Tekirdag. A survey was conducted with the partners of local cooperatives via questionnaires, and with their board of executives and auditing. 149 individuals were interviewed whereas the data were analysed using PASW Statistics 18.0, predictive analytics software. In the end, it was found that the participants were not sufficiently informed about cooperative auditing.