Biyodizel üretiminde ters lojistik uygulamaları
Reverse logistics applications on biodiesel production
  1. Tez No: 355440
  2. Yazar: FATMA PELİN EREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Ziraat, Economics, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada özellikle 2014 yılında uygulanmaya başlanan motorine yerli katkı olarak biyodizel katılması ile de günümüzde gittikçe daha önem kazanmakta olan biyodizel ve biyodizel üretiminde yağlı tohum kullanımına alternatif olarak yemeklik atık yağların kullanımı ve atık yağların geri dönüşümünde uygulanan tersine lojistik uygulamaları incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle Türkiye'de yağlı tohumların ve ham yemeklik yağın istatistiksel verileri derlenerek, biyodizel üretiminde ÖTV uygulamaları, atık yağların değerlendirilmesi süreçleri incelenmiştir. Yemeklik atık yağların toplanması aşamasında dünyadaki farklı uygulamalar irdelenerek Türkiye'deki uygulamalar ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın ana materyalini biyodizel, yağlı tohumlar, ham yağlar ve atık yağların biyodizel üretiminde kullanımı esnasında uygulanan tersine lojistik uygulamaları ile ilgili literatür, rapor, istatistiki veriler, üniversitelerde yapılmış olan bilimsel araştırmalar, internet üzerinden elde edilmiş makaleler, degiler ve derlemeler oluşturmaktadır. Farklı kaynaklardan elde edilen verilerle yağlı tohumlar ve ham yağın Türkiye'deki durumu, biyodizel, atık yağların toplanması, biyodizelle ilgili vergisel mevzuat, dünyadaki uygulamalar ve Türkiye'de hali hazırda yapılmakta olan atık yağların toplanması ile ilgili uygulamalar incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Farklı ülkelerdeki uygulamaların incelenmesi sonucunda, biyodizel üretimi aşamasında devletin desteğinin ve üreticilere sağlanan mali teşviklerin biyodizel üretimini desteklemede büyük öneme sahip olduğu görülmüştür. Atık yağların toplanması aşamasında yerel halkın bilinçlendirilmesi ve gönüllü grupların atık yağ toplanması sürecinde yer almasının atık yağların daha etkin bir şekilde toplanmasına yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, biodiesel which is gaining more and more importance nowadays especially after the decree of adding domestic biodiesel to diesel fuel, using waste cooking oil alternative to oil seeds to produce biodiesel and reverse logistics applications that are used in recycling of waste cooking oil, are analyzed. For this purpose, primarily the statistical data of oil seeds and raw edible oil are compiled and the process of excise tax applications in biodiesel production and evaluation of waste cooking oil are analyzed. The different implementations in waste cooking oil collection are explicated and are compared to the implementations in Turkey. The articles, journals and compilations acquired through internet, the scientific research carried out at the universities, literature, reports and statistical data about biodiesel, raw edible oil and the reverse logistics implementations applied during biodiesel production from waste edible oil, constitutes the main material of the study. Oilseeds, The case of raw oil in Turkey, biodiesel, collection of waste cooking oil, tax regulations about biodiesel, implementations throughout the World, the current applications about the waste cooking oil collection in Turkey are analyzed and assessed by the information gathered from various sources. After analyzing implications in different countries, it was seen that the support of the government and the financial incentives to the producers have gerat importance in supporting the biodiesel production. During the stage of waste cooking oil collection, it is determined that making local people conscious of the collection stage and making the voluntary groups take part in the collection process make the waste cooking oil collection process more efficient.