Kontrol mekanizması gövdesine tümleşik dıştan silindirli hidrolik kaldırıcı tasarımı ve deneysel olarak incelenmesi
Design of control mechanism integrated external cylindered hydraulic lift and its experimental investigation
- Tez No: 355446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, traktörlerde kullanılan dıştan silindirli, küçük boyutlara sahip prototip bir hidrolik kaldırıcı tasarımı ve imalatı gerçekleştirilmiştir. Bağ-Bahçe serisi traktörler boyut olarak diğerlerine göre daha küçüktür. Bu yüzden bileşenlerin montajlanmasında sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak ve yüksek donanım ile diğer ürünlere avantaj sağlayacak bir ürün yapmak hedeflenmiştir. Üretilen 20 adet prototip hidrolik kaldırıcı ürün test tezgahlarında (fonksiyon testi, indir-kaldır testi, çek-bırak testi, silindir testi, reaksiyon mesnet testi, kaldırma kapasitesi testi) ve 80Hp'lik bahçe tipi traktör üzerinde yapılan toplam 1000 saatlik saha testiyle doğrulanmıştır. Hidrolik kaldırıcı kaldırma kapasitesi 2 boyutta teorik olarak maksimum 3200 kg hesaplanmıştır. Teorik hesaplanan kaldırma kapasitesi ile fiiliyatta oluşan kapasite arasında 3 nokta askı sistemi geometrisinden kaynaklan ortalama 250 kg'lık bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Compact and external cylindered hydraulic lift which is used on tractors has been designed and manufactured. Garden series tractors are smaller than other series. Therefore assemble problems can be seen because of their small sizes. This hydraulic lift has been designed for eliminating assembles problems and providing advantage with high specifications. Manufactured 20 hydraulic lifts have been validated with rig tests(push -pull test, lifting-lowering test, function test , cylinder test, top link support test, lifting capacity test) and 1000 hours field test on 80 Hp garden series tractor. Theoretical lifting capacity has been calculated maximum 3200 kg on 2d. Because of 3 point hitch system geometry, 250 kg differences have been defined between theoretical and practical application on lifting capacity test .