Farklı azot seviyelerine sahip besin çözeltilerinin perlitte yetiştirilen nötr gün çileklerinin (Fragaria ×ananassa) gelişimi ve verimi üzerine etkisi
The effect of different nitrogen levels in the nutrient solutions on development and yield of day neutral strawberries (Fragaria ×ananassa) grown in perlite
  1. Tez No: 355455
  2. Yazar: ELİF ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ZAFER MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait soğuk plastik serada gerçekleştirilmiştir. Araştırmada üç farklı azot seviyesine sahip besin çözeltilerinin, perlitte yetiştirilen Cristal, Sweet Ann ve Kabarla nötr gün çileklerinin (Fragaria ×ananassa) gelişimi ve verimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Gelişme ve meyve döneminde iki ayrı çözelti kullanılmış ve her iki dönem için de bitkilere, azot seviyeleri, standart Morgan çözeltisine oranla %0, %15 ve %30 oranında arttırılmış üç ayrı azot içeriği olan çözelti uygulanmıştır. İlk çiçeklenme tarihi, ilk derim tarihleri, bitki başına ortalama verim, bitki başına meyve sayısı, ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve eni, ortalama meyve boyu, ortalama suda çözünebilir kuru madde (S.Ç.K.M.) miktarı, ortalama kol sayısı, ortalama rozet gövde sayısı, ortalama rozet gövde ağırlığı ve ortalama yaprak sayısı olmak üzere 12 kriter ele alınmıştır. Uygulanan çözeltilerin bitki gelişimi ve verimi üzerine etkisi değerlendirildiğinde, istatistiki açıdan çözeltiler arasındaki fark, sadece bitki başına meyve sayısı kriterinde önemli çıkmıştır. Çözeltideki azot konsantrasyonu arttıkça, bitki başına meyve sayısı azalmıştır. Diğer kriterlerde, çözeltiler arasındaki farkın, istatistiki açıdan önemsiz çıkmış olmasıyla birlikte, bitki başına ortalama verim değerlerinin de aynı şekilde çözeltideki azot konsantrasyonu arttıkça, azaldığı gözlemlenmiştir. Ortalama kol sayısı, ortalama rozet gövde sayısı, ortalama rozet gövde ağırlığı ve ortalama yaprak sayısı değerleri ise çözeltideki azot konsantrasyonunun artmasıyla doğru orantılı olarak, artış göstermiştir. Bitki başına ortalama verim ve bitki başına meyve sayısı kriterlerinde en yüksek değer Kabarla çeşidinde gözlemlenmiş, fakat ortalama meyve ağırlığı, ortalama meyve eni, ortalama meyve boyu, ortalama S.Ç.K.M. miktarı, ortalama kol sayısı, ortalama rozet gövde sayısı, ortalama rozet gövde ağırlığı ve ortalama yaprak sayısı kriterlerinde en yüksek değer Sweet Ann çeşidinden elde edilmiştir. Parseldeki tek bir bitkiden elde edilen en fazla meyve sayısı 26 adet ile B çözeltisinin (%15 N) uygulandığı Cristal çeşidinden, en fazla meyve ağırlığı ise 220,97 g ile A çözeltisinin (%0 N) uygulandığı Cristal çeşidinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a cold plastic greenhouse which is located in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Namık Kemal. In this research, effect of different nutrient solutions which contain three levels of nitrogen were used in order to investigate development and yield of three day neutral strawberry (Fragaria ×ananassa) cultivars (Cristal, Sweet Ann and Cabarla) grown in perlite. Two different solutions were used during vegetative growth stage and flowering stage. In each stage, nitrogen levels were increased compared to standard Morgan solution at percentage level of 0%, 15% and 30%. First flowering date, first harvest date, average yield per plant, number of fruits per plant, average fruit weight, average fruit width, average fruit length, average soluble solids content, average number of runners, average number of crowns, average crown weight and average number of leaves were determined. Statistically, different nutrient solutions affected number of fruits per plant and they did not affect other criteria. Increasing nitrogen levels decreased the number of fruits per plant. Higher levels of nitrogen also have decreased the yield per plant. But the difference was not important statistically. On the other hand, average number of runners, average crown weight, average number of crowns and average number of leaves were higher in high nitrogen content solutions. Cabarla cultivar had the highest average yield per plant and the highest number of fruits per plant. Sweet Ann cultivar had the highest values for average fruit weight, average fruit width, average fruit length, average soluble solids content, average number of runners, average number of crowns, average crown weight and average number of leaves. Cristal cultivar with the application of B solution (15% N) had the highest number of fruits per plant with 26 and Cristal cultivar with the application of A solution (0% N) had the highest fruit weight with 220.97 g in plot.