İstanbul yöresinde yetiştirilen Anadolu mandalarının laktasyon dönemi boyunca süt verim ve bileşenlerinin değişimi üzerine bir çalışma
The evolution of milk yield and milk components for during lactation periods of Anatolian water buffalo raised in Istanbul
- Tez No: 355456
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan çalışmada ülkemizde yetiştirilen ve Anadolu Mandası olarak bilinen mandaların çeşitli süt bileşenlerinin belirlenmesine ve bu süt bileşenlerindeki laktasyon boyunca meydana gelen değişkenliğin farklı modeller kullanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada mandaların günlük süt verimlerinden yararlanılarak laktasyon eğrisinin biyometrisi araştırılmıştır. Bu çalışmada süt bileşenleri olarak yağ, protein, laktoz, kuru madde ve somatik hücre sayısı ele alınmıştır. Modellemede kullanılan modeller ise Wood (Y=atb.e-ct ), Grossman [Y=atb e-ct(1+uSin(t)+vCos(t))], Wilmink (Y=a+be-kt+ct) ve Mixed-log (Y= a+ b√t+cIn(t)) modelleri ile incelenmiştir. Çalışmada incelenen hayvanların süt bileşen ortalamaları sırasıyla % 7.92 yağ, % 18.19 kuru madde, % 5.14 laktoz, % 4.09 protein ve somatik hücre sayısı ise 207.000 olarak bulunmuştur. Günlük süt verim ortalaması 1570 kg olarak gerçekleşmiş olup, süt verim kayıtlarından yararlanarak modellenen laktasyon eğrisini modelleri arasında Wilmink Modeli en uygun model olup bu modele ait belirleme katsayısı (R2= 0.78) olarak bulunmuştur. Toplam süt verimi ile eklemeli kısmi süt verimleri arasındaki ilişki incelendiğinde en yüksek belirleme katsayısı 120 ve 150 gün olarak iki bağımsız değişkenin beraber kullanıldığında R2= 0.59 ve tek bağımsız değişken kullanıldığında ise 150 günlük kısmi verimlerde R2= 0.51 olarak belirleme katsayıları bulunmuştur. Bununla birlikte sunulan çalışmada ülkemizde yapılan manda yetiştiriciliğinin mevcut durumunu ve sorunlarını göz önüne koymak için yetiştiriciler ile anket çalışması yapılmış yapılan anket çalışması sonucunda yetiştiricilerin ortak görüşü ve en büyük sorunları Güçlü ve Zayıf Yönleri ile Fırsatlar ve Tehditler analizi yapılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determinate of Anatolian Water Buffalo' milk component and changing of this component during to lactation using different mathematical models. At the same time biometry of lactation was investigated with diary milk record of water buffalo. In this study was consist of milk protein, milk lactose, dry matter, somatic cell count and milk fat as milk components. Wood (Y=atb.e-ct), Grossman [Y=atbe-ct(1+uSin(t)+vCos(t))], Wilmink (Y=a+be-kt+ct) and Mixed-log (Y=a+b√t+cIn(t)) models were used in this study. Milk componenets were determined as % 7.92 milk fat, % 18.19 dry matter, % 5.14 lactose, % 4.09 protein and 207.000 somatik cell count respectivelly. Moreover. Total milk yeild was estimated as 1569 kg. Wilmink model was found the best model among the other models. The determination coefficient was calculated as 0.780. Similarly, The determination coefficient was calculated as 0.592 and 0.591 respectively for observed milk yield between two partial aditive milk yield (120-150 day yield) and one partial aditive milk yield (150 day yield). Moreover, a survey study was applied to known about the situation of water buffalo condition in Turkey. The results of this surves was determined as SWOT analysis.