Vermikompost gübresinin kıvırcık bitkisinin gelişmesi üzerine etkisinin belirlenmesi ve diğer bazı organik kaynaklı gübrelerle karşılaştırılması
The effects of vermicompost fertilizer on lettuce growth and it's comporison with some other organic fertilizers
- Tez No: 355454
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Açık koşullarda tesadüfi deneme desenine göre yerleştirilen, 2500 g'lık saksılarda yürütülen bu çalışmada; vermikompost, inek ve koyun gübreleri % 0 (kontrol), %1 (25 g), %3 (75 g), %5 (125 g), %7 (175g) miktarlarda uygulanmış ve gübre materyallerinin kıvırcık marulun gelişimine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Vermikompostun kıvırcık marulun erkencilik özelliğine etkisinin önemli derecede olduğu görülmüştür. Genel olarak bitki besin elementlerinin alınabilirliği açısından koyun gübresi uygulamalarının olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. İnek gübresinin ise N alımında önemli rol oynadığı artan gübre miktarlarına karşılık elde edilen değerlerden anlaşılmaktadır. Lineer bir artış sergileyen bitkideki N miktarı, 175 g inek gübresi uygulamasında % 3.608 N ile maksimum seviyeye ulaşmıştır. Özellikle Ca, Cu ve Zn elementlerinin kıvırcık marul bitki bünyesine alımında vermikompostun iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the field conditions study was handled, according to occasional design of experiments positioned 2500g pots. In this study; vermicompost, cow and sheep manures %0 (control), %1 (25g), %3 (75g), %5 (125g), %7 (175g) amounts and control performings which includes no manure (%0) were performed, we want to compare curly lettuce's with manure media and without manure media. It was experienced that vermicompost was such a suitable manure for earliness in the plant seedling. Also cow manure especially contributed in taking N, it is realized from achieved assets about analysis results. A lineer increasing in amount of N, in 175g cow manure application; with %3,608 N reached maximum level. Generally, there are positive results about sheep manure usage for plant nutrıtıons activities. Especially, ın the Ca, Cu and Zn plant nutrition purchased for curly lettuce, it was signed that vermicompost gives good results.