PP polimerine ahşap tozu ilavesi ile oluşturulan karışımın mekanik ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and morfological properties of PP/wood flour composites
- Tez No: 355457
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalısmada termoplastik grubu bir polimer olan polipropilen (PP) ve ahsap tozu karısımının mekanik özelliklerinin belirlenmesi üzerine çalısılmıstır. Ahsap tozu miktarı %5 oranında arttırılarak 5 adet karısım elde edilmistir. Bu karısımlardan çekme numuneleri üretilmis ve çekme testi ile sertlik testi uygulanmıstır. Karısım içerisindeki ahsap tozu miktarı arttırıldığında elastikiyet modülünün arttığı, sertliğin arttığı, buna karsın uzama ve çekme mukavemetinin düstüğü görülmüstür. En yüksek elastikiyet modülü %80PP-%20 Ahsap tozu karısımından 748,52 MPa elde edilirken, en yüksek uzama %19,62 ile saf polipropilene aittir. En yüksek çekme mukavemeti değeri 39,27 MPa ile saf polipropilene ait iken en yüksek sertlik %80PP-%20 Ahsap tozu karısımına ait olan 71,36 ShoreD‟dir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was goal to determine mechanical properties of the mixture of polypropylene (PP) which is a member of thermo-plastics and wood particles. 5 mixtures were got according to increasing ratio of wood particles about %5. The tensile specimens were produced using these mixtures. Tensile test and hardness test were performed with these specimens. When the ratio of wood particles in mixtures was increased, the Young modulus and hardness were increased in spite of that the elongation and tensile strength were decreased. The highest Young modulus was obtained from %80PP-%20 wood particles mixture as 748,52 MPa. However, the highest elongation was got from pure polypropylene as %19,62. The highest tensile strength was determined as 39,27 MPa using pure polypropylene. But, the highest hardness value was obtained from %80PP-%20 wood particles mixture as 71,36 ShoreD