Karakavak (Populus nigra L.) odununun yönlendirilmiş yongalevha (OSB) üretiminde kullanılmasının araştırılması
The investigation of using poplar on (OSB) oriented strand board production
- Tez No: 355461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, yönlendirilmiş yongalevhaların bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine üretim koşullarının etkileri araştırılmıştır. Üretimde kullanılacak yonga (strand) boyutları literatür dikkate alınarak ortalama 80 mm uzunluğunda, 20 mm genişliğinde ve 0,6 mm kalınlığında olacak şekilde karakavak (Populus nigra L.) odunundan üretilmiştir.Yapıştırıcı madde % 47'lik fenol formaldehit tutkal çözeltisinden tam kuru yonga ağırlığına göre % 3-6-9 ve 12 olacak şekilde uygulanmıştır. Ayrıca, üretimde pres süresi 3-6-9 dakika, pres sıcaklığı 175-185-195ºC ve pres basıncı ise 40 kg/cm2 olarak uygulanmıştır. Üretimi gerçekleştirilen deneme levhalarının hava kurusu yoğunluğu, denge rutubet miktarı, kalınlığına şişme ve su alma miktarları (24 saat), ısı iletkenlik katsayısı değeri, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve levha yüzeyine dik vida tutma direnç değerleri belirlenmiştir. Elde edilen değerler SPSS paket programı ile ANOVA ve DUNCAN testi kullanılarak üretim parametrelerinin levhaların özelliklerine etkileri belirlenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda üretilen levhalarda ortalama denge rutubet miktarları % 6,79, ortalama yoğunluk değerleri 0,59-0,70 gr/cm3, ağırlık artışı değerleri % 43,81-92,86 arasında, kalınlık artışı değerleri % 11,50-44,62 arasında, ısı iletkenliği değerleri 0,179 W/mK ile 0,260 W/mK arasında, mekanik özelliklerden eğilme direnci 13,63 N/mm2 ile 38,89 N/mm2 arasında, eğilmede elastikiyet modülü değeri 1387,50 N/mm2 ile 6791,22 N/mm2 arasında, levha yüzeyine dik vida tutma direncinin ise 453,75 N ile 1103,50 N arasında değiştiği gözlemlenmiştir. Özellikle artan pres süresi ve pres sıcaklığının levhaların özelliklerini iyileştirici etki yaptığı görülmüştür. Tutkal oranının arttırılması ile aynı şekilde levha özelliklerinin iyileştiği ancak bu oranın % 12 kadar çıkartılması ile bazı mekanik özelliklerde tekrardan düşüşlerin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of production conditions on some physical and mechanical properties of oriented strand board were investigated. Chips are produced from poplar (Populus nigra L.) with average 80 mm height, 20 mm width and 0,6 mm thickness by taking into account the related literature. 47 % phenol formaldehyde is applied as % 3, 6, 9 and 12 relative to dry chip weight. In the process, moreover,3-6-9 minute press time, 175-185-195ºC press temperatures and 40 kg/cm2 pressures were applied. The produced OSB sample's air-dry density, equilibriummoisture content, the amount ofincrementin thickness, the amount of water intakeafter 24 hours, coefficient of thermal conductivity, the modulus of rupture, the modulus of elasticity and the holding strength of screw perpendicular to OSB surface values were determined. The effects of production parameters of panels features were defined with SPSS software by using ANOVA and DUNCAN tests. According to results of the experiments on produced boards; the average moisture content value is 6,79 %, the average density value between 0,59 g/cm3 and 0,70 g/cm3, weight gain values between 43,81 % and 92,86 %, the incrementof thickness values between 11,50 % and 44,62 %, thermal conductivity values between 0,179 W/mK and 0,260 W/mK, modulus of rupture values between 13,63 N/mm2 and 38,89 N/mm2, modulus of elasticity values between 1387,50 N/mm2 and 6791,22 N/mm2, screw holding values (perpendicular to board surface) between 453,75 and 1103,50 N were found. It was observed that increasing press time and press temperature, especially, has a positive effect on prosperities of OSB. Moreover, it was observed that as adhesive ratio increase, the properties of OSB increase, but it was noticed that some mechanical properties of OSB decrease when the adhesive ratio reached 12 %.