Populus nigra l. (karakavak) tohum fiberleri, yumurta sarısı yağı ve kitosan karışımlarından film üretimi ve karakterizasyonu
Film production and characterization from populus nigra l. (karakavak) seed fibers, egg yolk oil and chitosan mixture
- Tez No: 931516
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TEKŞEN, PROF. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Türkiye, bitki çeşitliği bakımından Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine göre zengin ve ilginç ülkelerden biridir. Populus nigra Söğütgiller ailesine ait kavak ağacı olarak bilinen odunsu bir bitkidir. Türkiye'nin her yerinde kavak yetiştiriciliği kâğıt sanayi, mobilyacılık, ambalaj, sunta, kibrit gibi çeşitli ürünlerin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kavak ağacının tohum liflerinin (pamukçukları) halk arasında astım, alerji gibi hastalıklara sebep olduğunu ve bu liflerin polen taşıdığı söylenmektedir, Fakat P. nigra'nın lifleri sadece havada bulunan polenleri toplamaktadır ve tohumları hiçbir zaman alerjik veya başka hastalığa neden olmamaktadır. Bu nedenle atık olarak toplanıp yakılmaktadır. Bu da atmosfere yüksek oranda karbondioksit gazının salınımına sebep olmaktadır. Literatüre baktığımızda, P. nigra'nın tohum liflerinin yağ absorpsiyon çalışmaları ve karakterizasyonları vardır. Fakat biyoteknolojik bir ürün olarak değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Yumurta sarısı yağının, cildin yüzeyinde nem kaybını önleyici, cilt yumuşatıcı, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri de bulunmaktadır. Ayrıca geleneksel olarak yanık yarası tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Biyouyumlu, biyobozunabilir, toksik olmama, antioksidan ve antimikrobiyal aktivite gibi özelliklere sahip olan kitosan da, yanık yarası iyileştirme uygulamalarında çok kullanılan doğal bir polimerdir. Mevcut çalışmada ilk kez yumurta sarısı yağı emdirilmiş selüloz mikrolif temelli film üretimi yapılmıştır. Elde edilen filmlerin fiziko-kimyasal karakterizasyonu ışık mikroskopu, SEM, FTIR ve XRD, cihazları kullanılarak yapılmıştır. Filmlerin kalınlığı toprakta bozunurluk ve suda çözünürlüğü hesaplanmıştır. Ayrıca fiberlerin fizikokimyasal özellikleri ve yüksek seviyede yağ emme özelliğinden faydalanarak karakterizasyonu değerlendirip ileriye yönelik önemli bir alternatif ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey, in terms of plant diversity is one of the richest countries, according to Middle East and European countries. Populus nigra L. is a woody plant known as poplar tree belonging to the Salicaceae family. Turkey poplar cultivation anywhere in the paper industry, furniture, packaging, chipboard, widely used in the manufacture of various products such as matches. It is said that the seed fibers (thrush) of the poplar tree cause diseases such as asthma and allergies among the public and these fibers carry pollen, but the fibers of P. nigra only collect the pollen in the air, its seeds never cause allergic or other diseases. Therefore, it is collected and burned as waste. This causes a high amount of carbon dioxide gas to be released into the atmosphere. According to literature, there are oil absorption studies and characterizations of P. nigra seed fibers. However, there is no study evaluating it as a biotechnological product. Egg yolk oil also has anti-moisture loss, skin softening, antioxidant and antimicrobial properties on the surface of the skin. It is also traditionally used in burn wound treatments. Chitosan, which has properties such as biocompatible, biodegradable, non-toxic, antioxidant and antimicrobial activity, is a natural polymer that is widely used in burn wound healing applications. In the present study, for the first time, a film based on cellulose microfiber impregnated with egg yolk oil was produced. Physico-chemical characterization of the films obtained was made using light microscope, SEM, FTIR and XRD devices. The thickness of the films, degradability in soil and water solubility were calculated. In addition, by taking advantage of the physicochemical properties of the fibers and their high level of fat absorption, an important alternative will be presented by evaluating the characterization.