Bitki boyası ve mineralli su karışımının karakavak(Populus nigra L.) odununda bazı fiziksel ve mekaniközellikler üzerine etkilerinin belirlenmesi
Compound of black poplar (Populus nigra L.) grass paint andmineral water determination and mechanical properties ofwood
- Tez No: 526129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALİ VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Biyolojisi ve Odun Koruma Tekn. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzün en büyük sorunu çevre kirliliğidir. Çevre kirliliğin en büyük etkilerinin başında petrol kökenli ürünlerin hayatımızın her anına yayılmış olmasıdır. Ahşap malzemede hayatımızın her anında kullanmış olduğumuz organik kökenli bir malzemedir. Organik kökenli bu malzeme 5‐10 yıl gibi kısa sürede biyotik ve abiyotik zararlılar tarafından tahrip edilmekte dolayısıyla dayanım süresini uzatabilmek için belli başlı kimyasal koruyucularla emprenye edilmesi gerekmektedir. Ahşap koruyucu emprenye maddeleri olarak petrol kökenli koruyucular çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşabı koruyucu etkisi yüksek ama bir o kadar da çevreye zararı bulunmaktadır. Çağımız artık kirlenen dünyamızın daha fazla kirlenmemesi ve geri dönüşü mümkün olmayan zararların önüne geçmek için yeni arayışlar içerisine girmiştir. Bu neticeden yola çıkarak çevreye duyarlı daha az tehlikeli olan doğal koruyucular ile öz kaynaklarımızı daha verimli kullanımını ve emprenye etkisini belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmada Antalya‐Demre‐Burguç mineralli su ile bitki boyası; ayva meyve kabuğu, nar ve ceviz meyve kabuklarından elde edilen doğal boyalar ile Karakavak (Populus nigra L.) odunun emprenyesi yapılarak odunun bazı fiziksel özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deney de emprenye maddesi olarak mineralli su nar, ayva, ceviz meyve kabuk boyaları ve ile hazırlanan örnekler tekli ve ikili deney işlemleri hazırlanarak fakültemizin imkanları neticesinde daldırma metodu ile emprenye işlemi yapılmıştır. Emprenye işlemi sonunda örnekler üzerinde absorpsiyon, retensiyon, yoğunluk, rutubet, su alma oranı, radyal ve teğet yönde şişme, radyal ve teğet yönde çekme, eğilme direnci, eğilmede elestikiyet modülü ve liflere paralel basınç testleri yapılmıştır. Testlerin sonuçları istatistiksel anlamda değerlendirilmiş ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biggest problem today is environmental pollution. One of the biggest influences of environmental pollution is the spread of petroleum products at every moment of our lives. Wood is a material of organic origin that we use every moment of our life. This organic material is destructed by biotic and abiotic pests in a short period of 5‐10 years, so it needs to be impregnated with certain chemical protectors in order to prolong the durability period. Oil protective protectors are widely used as wood preservative impregnants. The protective effect of the wood is high, but there is a lot of damage to the surrounding area. Our contemporary world has entered into new quests to prevent further pollution of our polluted world and prevent irreversible damage. From this, we aimed to determine the effectiveness and impregnation effect of our natural resources with our natural protectors, which are more dangerous and environmentally sensitive. In this study, Antalya‐Demre‐Burguç mineral water and plant dye; quince fruit bark, pomegranate and walnut fruit bark and Impregnation of black poplar (Populus nigra L.) wood were investigated to investigate some physical properties of wood. In the experiment, the impregnated material was prepared with mineral water pomegranate, quince, walnut fruit bark paint and samples prepared with single and double test procedures and impregnation process was carried out by means of dipping method in terms of facilities. At the end of the impregnation process, absorption, retention, density, humidity, water uptake, radial and tangential swelling, radial and tangential pulling, bending resistance, flexural modulus and parallel pressure tests were performed on samples. The results of the tests were evaluated statistically and significant results were obtained.