TRİP800 / DP800 / DP600 çeliklerinin lazer kaynak kabiliyetinin incelenmesi
The investigation of TRİP800/DP800/DP600 steels weldabi̇li̇ty of laser weldi̇ng
- Tez No: 355473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH HAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın hedefi ticari olarak satın alınmış olan TRIP 800 / DP 800 / DP 600 çeliklerini Lazer kaynak yöntemi kullanılarak birbirleriyle dissimilar kaynaklı bağlantılarını incelemektir. Bu amaçla TRIP 800 çeliğinin DP 800 ve DP 600 çelikleri ile Lazer kaynak bağlantısı sonucu elde edilen mekanik ve mikroyapı sonuçları karşılaştırılmıştır. Birleştirilen numunelere çekme, sertlik ve farklı sıcaklıklarda darbe deneyi uygulanmış, kaynak bölgesinin mikrosertlik değerleri alınmıştır. Kaynak bölgesindeki mikroyapılar incelenmiştir. Çekme deneyi sonucunda kopan yüzeylerin kırık yüzeylerinin SEM fotoğrafları alınmıştır. Sonuç olarak kaynaklı bağlantıların en sert bölgesinin kaynak metali olduğu görülmüştür. ITAB genişliğinin TRIP 800 çelik tarafında daha geniş olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is analyzing TRIP 800 / DP800 / DP600 steels which are bought for commercial purpose (by using laser welding method) intercourse of dissimilar welded joint of each other. For this aim the results acquired by welding TRIP 800 steel and DP800 and DP600 of mechanic and microstructure results were compared. Composite steels were applied strenght tensile test and the value of hardness of weld zone was taken. Microstructures which are stated on the weld zone were analyzed. As a result of strength tensile test, fractured surface's SEM photographs were taken. It was seen that the most solided part of the welding material is welding metal. It was determined that the width of ITAB is wider on the side of TRIP 800 steel.