Resistance spot weldability of dissimilar trip800-dp600 steel
Farklı cıns trıp800-dp600 çeliklerinin nokta direnç kaynak kabiliyeti
  1. Tez No: 537863
  2. Yazar: KHALED OMAR.H. MARWAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Otomotiv gövde parçalarının gövde bağlantılarında geniş ölçekte nokta direnç kaynağı kullanılması otomotiv üreticilerine kaynağın kalitesini kontrol etmeyi zorunlu hale getirmektedir. Kaynak kalitesinin muayenesi için tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri kullanılırken kaynak çekirdek boyutu da incelenmektedir. Nokta kaynağında kullanılan çok çeşitli kaynak parametrelerinden dolayı, kaynaklı malzeme için optimum kaynaklanabilirlik aralığını veren bir kaynak diyagramı gereklidir ve yaygın olarak kullanılır. Malzemelerin farklı kimyasal, fiziksel ve mekanik özelliklerinden dolayı farklı cins malzemelerin kaynak kalitesini değerlendirmek zordur. Bu çalışmada, aynı ve farklı kalınlığına sahip DP600/TRIP800 farklı cins çelik çifti, kaynak akımı, kaynak süresi ve elektrot kuvveti de dahil olmak üzere çeşitli kaynak parametrelerinde nokta direnç kaynağı kullanılarak birleştirilmiştir. Kaynak parametreleri ile birleştirmenin mekanik özellikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için çekme makaslama ve çapraz çekme testi uygulanmıştır. Kaynak kalitesi denetimi için, mekanik özellikler ve mikroyapı arasındaki ilişki doğrulanmıştır. Kaynak zamanı, kaynak akımı ve elektrot kuvvetinin, farklı cins çelik birleştirmesinde çekirdek geometrisine ve mekanik özelliklerine etki eden önemli kaynak parametreleri olduğu bulunmuştur. Çalışmada kaynak çekirdek boyutu ve kaynaklı numunenin mikroyapısıda metalografik olarak incelenmiş ve aynı ve farklı kalınlığa sahip farklı cins çelik birleştirmesi için optimum kaynaklanabilirlik aralığına işaret eden diyagram geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread application of resistance spot welding in automotive body assemblies has made it mandatory for automotive manufacturers to examine the quality of the welding. A variety of destructive and nondestructive tests are applied and the weld nugget size is examined for inspection for weld quality. Because of the wide variety of welding parameters used in the spot welding, a welding diagram which gives the optimum weldability range for the welded material is required and extensively used. Due to the different chemical, physical and mechanical properties of different materials in dissimilar joints, it is difficult to evaluate the quality of the weld. In this study, the DP600/TRIP800 dissimilar steel couple having equal and unequal sheet thickness was joined using resistance spot welding by combining various welding parameters including welding current, welding time and electrode force. The tensile shear and cross tensile test was applied for determining relationship between welding parameters and mechanical properties of weldment. For quality inspection, the relationship between mechanical properties and microstructure has been confirmed. It was found that the weld time, welding current and electrode force are important welding parameters which affect to the nugget geometry and mechanical properties of dissimilar steel weldment. The weld nugget size and microstructure of welded sample was also examined metallographically and the welding diagram dedicated to the optimum weldability range was also developed for dissimilar joints having equal and unequal sheet thickness.