Farklı kalitelerdeki düşük C'lu Cr-Mo çeliklerinin korozyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of corrosion properties of different quality Cr-Mo steels
- Tez No: 355474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında; %2.25 Cr ve %1 Cr içeren Cr-Mo çeliklerinin mikroyapı ve korozyon özelliklerinde Cr içeriğinin ve ısıl işlemin etkisi incelenmiştir. Orijinal ve ısıl işlem uygulanmış çeliklerin mikroyapı karakterizasyonu optik ışık mikroskobu (LOM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İncelenen çeliklerin oda sıcaklığı mekanik özellikleri sertlik ölçümleri ile belirlenmiştir. Metallografik olarak hazırlanan çeliklerin sertlik ölçümleri 500 g yük altında Vickers batıcı uca sahip Schimadzu HMV2 model mikrosertlik test cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sertlik test sonuçları sertlik değerlerinde farklılıklar sergilemiştir. Korozyon deneyleri 35 g/l NaCl ve 27 ml/l HCl çözeltisi içerisinde belirli boyutlardaki numunelerin daldırılması ile ağırlık kaybı ölçülerek ve aynı çözeltide potansiyodinamik polarizasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Korozyon test sonuçlarına gore korozyon miktarı incelenen çeliklerin Cr içeriği ve ısıl işlem ile değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of Cr content and heat treatment on the microstructure and corrosion properties of Cr-Mo steels containing 2,25 % Cr and 1 % Cr were investigated. The microstructure characterization of the original and heat treated steels was examined using a light optical microscope (LOM) and a scanning electron microscope (SEM). Room temperature mechanical properties of the steels were determined by hardness measurements. The hardness of the samples, prepared using the metallographic process, was measured using the Shimadzu HMV2 microhardness test device, by applying a 500 g sink load, and a Vickers indenter. Hardness testing results showed differences in the hardness values. Corrosion tests were performed by suspending samples of certain sizes into 35 g/l NaCl and 27 ml/l HCl solitions, measuring the mass loss and also by potentiodynamic polarization measurements in the same solution. The results of the corrosion tests proved that the corrosion rate changed with Cr content and heat treatment of the investigated steels.