Katı atık bertaraf tesislerinde organik atıklardan açığa çıkan depo gazı ile enerji elde edilmesi
Organic waste solid waste disposal facility released from the gaz tank with obtaining energy
  1. Tez No: 355485
  2. Yazar: AHMET IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde kentlerin en büyük sorunlarından biri hızla artmakta olan katı atıklardır. Bu sorun atıkların bertarafında kullanılan teknolojilerin ekonomik ve çevre dostu olması ile ilgili endiseleri arttırmaktadır ve konuyla ilgili arastırmalar giderek artmaktadır. Bu çalısmada kentsel katı atıklardan enerji üretim teknolojileri degerlendirilmistir. Atıkları enerjiye dönüstürmek için çesitli teknolojiler mevcuttur. Temel olarak bu teknolojilerin baslıcaları düzenli depolama, yakma, gazlastırma ve anaerobik çürütmedir. Düzenli depolama atıkların mühendislik esaslarına göre depolanmasıdır. Depo gazı enerji üretiminde kullanılabilir. Yakma teknolojisinde atıklar kontrollü olarak ısı geri kazanımı saglanarak yakılırlar ve buhar türbinleri kullanılarak elektrik üretimi gerçeklestirilir. Gazlastırma teknolojisi ilk asamada piroliz içerir daha sonra v bunu yüksek sıcaklıklı reaksiyonlar takip eder ve düsük molekül agırlıklı gazlar üretilir. Üretilen gaz içten yanmalı motorlar veya boylerler kullanılarak enerji üretimi için degerlendirilir. Anaerobik çürütme prosesinde atıkların organik kısmı oksijensiz ortamda özel tasarlanmıs reaktörlerde çürütülür. Bu bakteriyel aktivite altında çürümüs atıklar metan ve karbondioksit üretir. Tüm teknolojilerin avantaj ve dezavantajları vardır. Teknoloji seçimi atıgın bilesimine, miktarına ve lokal sartlara baglıdır. Bu çalısmada atık bertaraf teknolojileri ve atıklardan enerji kazanımı detaylı olarakincelenmistir. Tezin birinci bölümünde, çalısmanın önemi, amacı ve kapsamı açıklanmıstır. İkinci bölümde katı atık konusu ile ilgili tanımlar ve değerlendirmeler verilmistir. Daha sonraki bölümlerde kentsel katı atık bertaraf metodları geri kazanım, düzenli depolama, termal dönüsüm teknolojileri ve biyolojik dönüşüm teknolojileri sırasıyla anlatılmıstır. Bunlardan enerji geri kazanımı sağlayan teknolojiler daha detaylı olarak incelenmistir. Anahtar Sözcükler : Elektrik, metan, çöp gazı, evsel organik atık Bilim Kodu : 914.1.033
Özet (Çeviri)
The large and increasing amounts of municipal solid wastes generated each year in several industrialised countries have raised concerns about the economic viability and environmental acceptability of the current waste disposal methodologies. This study evaluates the technologies which allow energy production from municipal solid wastes. There are various options available to convert solid waste to energy. Mainly, the following types of technologies are available: sanitary landfill, incineration, gasification and anaerobic digeston. Sanitary landfill is the scientific dumping of municipal solid waste. The landfill gas could be used for generating power. Incineration technology is the controlled combustion of waste with the recovery ofvii heat, to produce steam that in turn produces power through steam turbines. Agasification technology involves pyrolysis in the first stage, followed by higher temperature reactions of the pyrolysis products to generate low molecular weight gases. These gases could be used in internal combustion engines or in boilers to produce power.. In anaerobic digestion, the organic fraction of the municipal solid waste is digested in absence of air, in specially designed digesters. Under this active bacterial activity, the digested pulp produces methane and carbon dioxide. All these technologies have merits and dimerits. The choice of technology has to be made based on the waste quality, quantity and local conditions. In this study municipal solid waste disposal technologies and waste to energy technologies were examining detailly. In the first section of the thesis, the importance, aim and extent of the study was explained. In the second section definitions and evaluations about solid wastes were given. In the other sections municipal solid wastes disposal methods which are recycling, sanitary landfill, thermal conversion technologies and biological conversion technologies were explained respectively. Waste to energy technologies was examined more detailly than other disposal Technologies Key Words : Electricity, methane, landfill, gas, household organic waste Scince Code : 914.1.033