Demir çelik sanayisi yüksek fırın cürufundan gübre eldesi
Fertilizer manufacturing of iron and steeel industry blast furnace slag
- Tez No: 355484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Enerji kaynaklarının azalması, enerji ihtiyacının ve enerji maliyetlerinin artması, sanayideki rekabetçi koşullar ve çevresel duyarlılık enerji kaynaklarını verimli kullanmayı gerektirmektedir. Bu kapsamda değerlendirilebilecek olan atıklar da çevre sorununun yanı sıra birçok durumda depolanma zorunluluğundan dolayı ilave maliyet getirmektedir. Bu tez çalışmasında, entegre demir çelik fabrikalarında üretim sırasında ortaya çıkan yüksek fırın granüle cürufun tarımsal kullanım alanlarında gübre olarak ekonomiye kazandırılması çalışması yapılmıştır. Granüle cürufun fermante gübre ile zenginleştirilmesi ile biber, marul ve salatalık tohumları üzerinde çalışmalar yapılmış ve yetiştirilen gıdalardaki ağır metallerin insan sağlığına zararlı olup olmadığı araştırması yapılmıştır. Yetiştirilen marul ve salatalık için kurşun, bakır, alüminyum, civa, kadmiyum gibi ağır metaller kabul edilebilir en yüksek değerin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reduction in energy resources, the increase in energy requirement and energy costs, competitive conditions and environmental consciousness in the industry make the efficient use of energy resources necessary. Waste materials which can be included in this category cause additional cost considering environmental concerns and storage necessity. Therefore, authorities try to get rid of many waste materials without considering their ingredients. However, waste materials even have a value and they can be used to get products having higher added value. The aim of this study was to make use of blast furnace granulated slag occurring in the production phase in integrated iron and steel factories using it as fertilizer in agricultural production. Enriching granulated slag with fermanted fertilizer, studies over pepper, lettuce and cucumber have been made and whether the heavy metals in the grown products are harmful for the human health or not has been searched.