Orman yönetim sertifikası uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri (Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü örneği)
Problems and solution recommendations on forest management certification applications (A Case Study of Kastamonu Forest Regional Directorate)
- Tez No: 355490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada FSC sistemine göre sertifikalandırılmış Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 orman işletme müdürlüğündeki sertifikalandırma sürecinde karşılaşılan sorunlar ortaya konulmuş ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Sorunlar sertifikasyon çalışması yapılan birimlerdeki personel ile yapılan anketlerden ve FSC kuruluşunun raporlarından elde edilmiştir. Sertifikalandırma sürecinde karşılaşılan sorunlar kamu kaynaklı, bölge kaynaklı ve paydaş kaynaklı sorunlar olarak üç kategoriye ayrılmıştır. Sonuç olarak, sertifikalandırmanın çıkış noktası olan uluslararası sözleşmelerin tam olarak uygulanabilmesi için hem kamu görevlilerine hem de paydaşlara verilen eğitimlerin sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca orman yönetim planlarının yapımı ve uygulanmasında bölgesellik yanında küresel gerekliliklerin entegrasyonunun sağlanması ve paydaşların etkin katılımı desteklenmelidir. Ormancılık faaliyetlerinde yer alan paydaşların farklı alanlarda geliştirilecek mikro kalkınma planları ile gelir düzeylerinin yükseltilerek sürece uyumunun artırılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, issues being revealed and tried to give solutions to the problems encountered in the certification process of the five departments of forestry connected to the Kastamonu Regional Directorate of Forestry, which were certified according to the FSC system. Problems have been obtained from the surveys, which were taken from the personnel in units and the reports of FSC organizations' certified companies. The problems encountered in the certification process were dived into three categories; Public, Regional, and stakeholder related. As a result, in order to fully implement the international conventions, which are the origin of the certifications, it is required to ensure the continuity of training for both public officials and stakeholders. In addition to these, Stakeholders active participation and integration of global requirements as well as making forestry management plan and territorial implementation should be supported. It is thought that the compliance to the process will be increased by increasing the forestry involved stakeholders' income with micro development plans in different areas.