FSC orman yönetim sertifikasının Köyceğiz ilçesinde yaşayan orman köylüleri üzerindeki sosyal etkilerinin araştırılması
Investigation of the social effects of FSC forest management certificate on forest villagers living in Köyceğiz district
  1. Tez No: 958962
  2. Yazar: NURİ ÇURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY, DOÇ. DR. TÜRKAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimi kapsamında geliştirilen Orman İdare Konseyi (Forest Stewardship Council, FSC) sertifikası, ormancılık faaliyetlerinde çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları dikkate alan bütüncül bir sistemdir. Bu çalışma, FSC uygulamalarının sosyal etkilerini Muğla ili Köyceğiz ilçesindeki orman köylüleri örneğinde incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında 2025 yılında Köyceğiz'e bağlı 12 orman köyünde 471 bireyle yüz yüze anket uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programından yararlanılmış ve verilerin normal dağılım göstermemesi sebebi ile Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların önemli bir kısmı FSC hakkında yeterli bilgiye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
The Forest Stewardship Council (FSC) certification, developed within the framework of sustainable natural resource management, represents a holistic system that integrates environmental, economic, and social dimensions in forestry practices. This study aims to examine the social impacts of FSC practices through the case of forest villagers residing in Köyceğiz district, Muğla province. Within the scope of the research, face-to-face surveys were conducted in 2025 with 471 individuals living in 12 forest villages of Köyceğiz. The data were analyzed using the SPSS software package. Due to the non-normal distribution of the data, non-parametric statistical tests such as the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test were employed. The findings reveal that a significant proportion of participants lack sufficient knowledge about FSC. Nonetheless, positive perceptions were observed regarding environmental protection (61.8%) and education-awareness (55%) components.