Mastitise karşı direnç sağlayan laktoferrin geni bakımından polimorfizmin bazı yerli sığırlarda araştırılması
Investigation of polymorphism in some native cattles for lactoferri̇n gene providing resistance to masti̇ti̇s
- Tez No: 355519
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Aydın ilinde yetiştirilen yerli sığırlarda Laktoferrin gen polimorfizminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. DNA, farklı lokasyonlarda yer alan 6 sürüde bulunan 100 bireyden alınan kan örneklerinden elde edilmiştir.Genotiplerin belirlenmesi için PCR-RFLP metodu kullanılmıştır. Sığır Laktoferrin genine ait 1050 bç'lik bölge PCR ile çoğaltılmış ve ardından HinfI restriksiyon enzimi ile kesime tabi tutulmuştur. HinfI enzim kesimi sonucu 635, 480, 180, 120 bç'lik bantlardan oluşan bir karışım elde edilmiştir. Bu çalışmada, daha önce literatürde bahsedilmemiş farklı bant uzunluklarına sahip olan (480, 180 ve 120 bç) ve“C”olarak adlandırılan bir allel tanımlanmıştır. Çalışmada, gen frekansları A ve C allelleri için sırası ile 0.435 ve 0.565, genotip frekansları ise AA, AC ve CC genotipleri için sırası ile 0.17, 0.53 ve 0.30 olarak belirlenmiştir. Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda yaygın olarak gözlemlenen B alleli bu çalışmada gözlenmemiştir. Daha somut bilgilerin ortaya konabilmesi amacıyla bu gen bölgesinin DNA dizi analizinin yapılması faydalı olacaktır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular literatüre önemli katkı sağlayacak düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine Laktoferrin gene polymorphism in Native cattle raised in Aydın province. DNA was extracted from 100 individual blood samples collected from cattle raised in 6 flocks at different locations. The PCR-RFLP methods were used to determine genotypes. A 1050 bp DNA fragment within bovine Laktoferrin gene was amplified with PCR and then digested with restriction endonuclease enzyme HinfI. The HinfI digestion produced a mixture containing of 635, 480, 180 and 120 bp. In this study we have detected a new allele as ''C'' with different fragments (480, 180 and 120 bp) which has not been observed in literature yet. In present study, A and C allele frequencies were identified with 0.435 and 0.565; AA, AC and CC genotype frequencies were identified with 0.17, 0.53 and 0.30, respectively. The B allele of Laktoferrin gene has not been observed. In order to reveal more concrete information, sequencing for the Laktoferrin gene may be useful. Results obtained from this study will provide a significant contribution to the literature.