Feeder reconfiguration for loss reduction in distribution systems
Dağıtım sistemlerinde kayıpları en aza indirgeyecek fider düzenlerinin bulunması
- Tez No: 35552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
öz DA?ITIM SİSTEMLERİNDE KAYIPLARI EN AZA İNDİRGEYECEK FİDER DÜZENLERİNİN BULUNMASI DOUSTDAR, Ayoub Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nezih Güven Şubat 1994, 77 sayfa Dağıtım sistemlerinde fider düzenlemesi açık ya da kapalı anahtarların durumunu değiştirerek ve genellikle sistemde kayıpların azaltılması ya da yük dengelenmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu çalışmada, kayıp azaltılması için yeni bir fider düzenlemesi algoritması önerilmiştir. Algoritma, sistemin kayıp tahmini üzerine kurulmuştur. Fider düzenlemesi algoritmasına yardımcı olmak üzere basit ve hızlı bir yük ajaş^metoilu da geliştirilmiştir.“Turbo Pascal”programlama dili kullanılarak bir bilgisayar programı yazılmıştır. Önerilen yöntem kimi tipik sistemler üzerinde denenmiş ve son zamanlarda geliştirilmiş olan diğer yöntemlerden daha iyi sonuç vermiştir. Hesaplama etkinliğinedeniyle bu yaklaşım hem planlama hem de işletme amacıyla kullanılabilir. Anahtar Kelimeler : Kayıpların Azaltılması, Fider Düzenlemesi, Dal Budak Dağıtım Şebekeleri Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.02.04 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FEEDER RECONFIGURATION FOR LOSS REDUCTION IN DISTRIBUTION SYSTEMS DOUSTDAR, Ayoub M.S in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Nezih GÜVEN February, 1994, 77 Pages Feeder reconfiguration in distribution system is realized by changing the status of sectionalizing and tie switches, and is sually done for loss reduction or for load balancing in the system. In this study, a new feeder reconfiguration algorithm is proposed for loss reduction. The algorithm is based on the loss estimation of the system. A simple and fast power flow method has also been developed to assist the reconfiguration algorithm. A computer program is developed, using“Turbo Pascal”programming language. The proposed method is tested on some typical systems and has been found to give better network reconfiguration than those obtained by other recent methods. Because of its' computational efficiency, this approach can be used in both planning and operations environments. IllKeywords Loss Reduction, Feeder Reconfiguration, Radial Distribution Network, Power Flow. Science Code : 608.02.04 IV