Investigation on the ballistic properties of the composite materials used in the defence industry
Savunma sanayiinde kullanılan kompozit kumaşların balistik performans dayanımları
- Tez No: 355548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL UCUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kompozit malzemeler, en az iki veya daha fazla malzemenin biraraya getirilip özel üretim yöntemleri ile birleştirilmesinden oluşan malzemelerdir. Malzemeler; matris ve takviye elemanı olarak iki kısımdan oluşur. Takviye elemanları malzemeye mukavemet sağlarken, matrisler birleştirici olarak görev yapar. Kompozit malzemeler, diğer malzemelere göre daha kompleks yapılar olup, bilgisayar ortamında modellenmesi, mekanik ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi o kadar çok zordur. Savunma sanayiinde kullanılan bazı kompozit malzemelerin balistik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. İlk olarak farklı özelliklerdeki polietilen ve aramid kumaşlar birleştirilmiştir. Birleştirilen kompozit malzemeler farklı atış hızlarında deneyler yapılmıştır. Bazı kompozit malzemeler şartlandırma işlemine tabi tutulmuş ve şartlandırmanın balistik performans üzerine etkisi incelenmiştir. Deneyler, laboratuar ortamında NIJ 0101.04 ve STANAG 2920 standartlarında yapılmıştır. Sonuçta, kompozit malzemelerde tabaka sayısı arttıkça V50 hızlarının genellikle arttığı görülmüştür. Ayrıca, kompozit malzemeler üzerinde yapılan şartlandırmanın balistik performansa olumsuz bir etki oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are kind of materials that are formed by mixing together at least two or more single type of materials. This type of materials can be separated into two branches as matrix and support elements. Matrix type acts as connective material while support elements provide resistance on the material. It is not that easy to simulate composite materials on the computer platform and also the same to determine the mechanical and chemical specifications of them as they are more complex structure comparing with other material. In this study, ballistic properties of some composite materials which are used in the defense industry have been examined with an experimental perspective. In the first step, polyethylene and aramyde fabrics have been combined in different specifications. Ballistic composite materials have been tested in various shooting velocity. The experiments are performed with NIJ-0101.04 and STANAG 2920 standards under laboratory conditions. After all, the higher the number layer V50 in composite materials generally is seen to increase velocity. Additionally, composite materials made on the creation of conditioning has not a negative effect on ballistic performance