İnsansız hareket edebilen otomatik depolama ve boşaltma sistemi eğitim seti tasarımı ve imalatı
Desi̇ng and production of education system of automatic storage system movable unmanned
- Tez No: 355547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÖNDER ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanayi ve Endüstrinin hızla gelişmesi ile birlikte üretilen ürünün depolanması, istenildiğinde depodan tekrar geri alınması ve stok takibi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada serbest hareket edebilen kablosuz kontrol sistemi, esnek ve kolay değiştirilebilir güzergah sistemi ile malzemelerin hassas, doğru ve hızlı bir şekilde taşınmasını, depolanmasını içeren bir model tasarımı planlanmaktadır. Yapılacak olan bu çalışmayla sistem, nesneyi (palet, sepet, koli vb.) üzerine entegre edilen kamera ile algılayıp görüntü işleme metoduyla tanıyacaktır. Nesnenin bulunduğu konumdan, tanımlı olan konuma taşıma işlemi yapılacaktır. Aynı zamanda bu sistem, bilgisayar ortamında kablosuz kontrol sistemleri ile uzaktan kontrol edilecektir. Böylelikle, sistemi kontrol eden personel dışında, herhangi bir personele ihtiyaç duyulmadan, tam otomatik, gereksinimlere uygun ve hızlı bir şekilde operasyonların gerçekleştiği depolama işlemleri yapılacaktır. Prototipi yapılacak olan sistem mekatronik eğitimi için, örnek bir model olacak ve üniversitemiz bünyesinde daha sonra yapılacak olan robotik projelere bir basamak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Storage of the product produced in conjunction with the rapid development of the industry taking back from the warehouse on demand and inventory tracking is of great importance. In this study, a wireless control system capable of moving freely and easily changeableroute system with a flexible material, precise and rapid transportation, storage is planned to design. System which will be held in this work, detects and recognizes the object (pallets, baskets, parcels, etc.). with using a camera integrated image processing method. Transport operations will be performed from the first position of the object to the defined location of the object. On the other hand this system is going to be controlled via wireless control system remotely. Thus, there is no need to personnel resource without a person who manages the system. Storage processes is going to be done by fully automated systems which are pretty rapid and compatible for work and needs.Which will be the prototype of this system will be an exemplary model for the education of mechatronics and robotics projects which will be held later at the universities will create a step.