Sayısal görüntü işleme ile göz hastalıklarının teşhisi için bir yardımcı sistem tasarımı
Auxiliary - system design for diagnosis of eye diseases by using digital image processing
- Tez No: 355550
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Doktorlar tarafından gerek hastalıkların tanısında gerekse tedavisinde bilgisayar destekli tıbbi görüntüleme teknikleri ve teknolojileri çok geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Doktorlar hastalıkların teşhisi için röntgen, MR gibi manyetik görüntüleme cihazlarından elde edilen görüntüleri inceleyerek mesleki bilgi ve tecrübelerine göre hastalığın tanısını koymaktadır. Göz hastalıklarının çoğu optik görüntüleme cihazları ile doktorlar tarafından tespit edilmektedir. Ancak bazı hastalıklar doktorların tespitinin yanında görüntü işleme yazımları ile de tespit edilebilmektedir. Bu çalışmada optik diskin yerinin otomatik olarak belirlenmesi ve retinal göz hastalıklarından makulanın dejenerasyonunun tespiti için literatürde çalışılan yöntemlere alternatif bir yöntem geliştirilerek farklı bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu çalışmada özellikle optik diskin belirlenmesinde retinadaki kan damarlarının çıkartılması ve blok tarama ile optik diskin bulunduğu bölgedeki en fazla beyaz piksel sayısı dikkate alınarak bir işlem yapılmıştır. İyi çekilmiş resimler içerisinde başarının %85 olduğu görülmüştür. Makula bölgesi optik diske göre literatürde belirtilen matematiksel bir ifade ile tespit edilmiş, hastalığın varlığının belirlenmesinde ise yapay sinir ağları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer aided medical imaging techniques and Technologies has been used very widely by medical doctors both in the diagnosis and treating of disease. Medical doctors analyze the images obtained from imaging devices such as x-ray and MR and for diagnosis of diseases and diagnose according to the professional knowledge and experience for the diagnosis of the disease. Most of the eye diseases are detected by doctors with optical imaging devices. However, some diseases beside to the diagnosis of doctors can also be detected by image processing software. In this study an alternative approach has been developed for automatic determination of the location of the optical disc and detecting macular degeneration of retinal eye diseases. In this study, particularly detecting optic disk, a process was conducted considering maximum white pixels in the region of the optical disc with blood vessel extraction in the retinal images and block processing. Success was found to be 85% of well taken photos. Macular area according to the optical disc were determined by a mathematical expression described in the literature. The artificial neural network method and morphological studies were conducted to determine the presence of disease.