MRSA klinik izolatlarında mutasyon oranlarının saptanması
Determination of mutation rates in clinical isolates of MRSA
- Tez No: 355551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ELİF KORCAN, PROF. DR. MUSTAFA ALTINDİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) tüm dünyada hızla yayılmaya devam eden önemli çoğul direnç gösteren patojenlerden biridir. Dolayısıyla antibiyotik direncinin özelliklede çoklu direncin bu hızlı bir şekilde yayılması halk sağlığı açısından kaygı verici olarak görülmektedir. S. aureus' un identifikasyonunda konvansiyonel yöntemler uygulanmıştır. Oksasilin ve sefoksitin antibiyotiklerine olan dirençleri için Kirby-Bauer disk testleri kullanılmıştır. S.aureus suşlarının %59.34'ü oksasiline dirençli iken, %42.30'u ise sefoksitine dirençli olarak bulunmuştur. 50 izolatın qualitative rt-PZR ile spa, SCCmec, mecA genlerinin varlığı tespit edilmiştir. Fitness duyarlı ve dirençli suşlar arasında rekabet deneyleri yapılarak değerlendirilmiştir. Mevcut olan antibiyotikler ile hızla yayılım gösteren MRSA'lar ile mücadele gittikçe zorlaşmaktadır. Bu çalışmada antibiyotikli ortamda gelişen MRSA izolatlarının tekrar aynı antibiyotikle karşılaştıklarında, daha önce antibiyotikli ortamda gelişmeyen MRSA'lara göre gelişim kinetiklerinin daha iyi olduğu görülmüştür. Dirençli suş 3R'nin, duyarlı suş 27S'e göre rekabet deneylerinde antibiyotiksiz ortamda daha iyi üreme gösterdiği saptanmıştır. Dolayısıyla deneysel çalışmalar neticesinde elde edilen veriler hastaneler arasında paylaşılmalıdır. Gelecekte sağlık açısından risk olarak görülen bilinçsiz antibiyotik kullanımı ile ilgili olarak önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Methicilline resistance Staphylococcus aureus (MRSA), the most notorious multidrug-resistant hospital pathogen, has spread all over the world. Therefore, antimicrobial resistance has become one of the most serious public health concerns worldwide. Standard conventional methods were used for the isolation and identification of S. aureus. MRSA was identified by oxacillin (1μg) and cefoxitin (30μg) disk diffusion method. Antibiotic susceptibility test was done using Kirby-Bauer disk diffusion method and the interpretation of the results was done using CLSI guidelines. 59.34% of S. aureus strains were resistant to oxacillin, 42.30% to cefoxitin. 50 isolates were confirmed having spa, SCCmec, mecA genes by qualitative rt-PCR. Antibiotic resistance mechanisms are associated with a fitness cost. In the study we observed that isolates of MRSA, previously growing in antibiotic containing media, were better growth kinetic than isolates of MSSA, previously growing in antibiotic containing media, when growth antibiotic containing media. Resistant isolate 3R was better growth than susceptible isolate 27S in without antibiotic media at competition assays. Therefore further efforts are necessary in sharing the surveillance data among hospitals and collecting more detailed data. The community on the health risks associated with the problem and benefits of prudent use of antimicrobials are some steps that can be taken to tackle the problem in the future.