Lineer CCD lerin Labview programı ile kontrolü
Linear CCD s using Labview control
- Tez No: 355561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, doğrusal yük-bağlaşık aygıtlı (CCD) görüntü sensöründen elde edilen veriler LabVIEW 11.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Toshiba TSD 1304DG CCD doğrusal görüntü sensöründe 3648 adet etkin piksel vardır ve her bir piksel yaklaşık 8µm x 200µm?dir. Ölçülen bir nesnenin boyutu, bunun gölgesi bir CCD sensörüne düşürülerek tespit edilir. Bu durumda genellikle, paralel ışık ışınlarından oluşan bir ışık kaynağı uygulanır. Bu ışık kaynağının kalitesini yükseltmek için, mercekli bir optik sistem kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında CCD modüllerinin icadı LabVIEW ara yüzünün nasıl hazırlanacağı ve TCN-1304-U kamerasının çalışma mantığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper describes the development of LabVIEW 11.0 based for charge-coupled device (CCD) liner image sensor. The Toshiba TSD 1304DG CCD linear image sensor contains 3648 effective pixels, each pixel approximately 8µm x 200µm. The dimension of a measured object is determined form its shadow projected on a CCD sensor. Alight source of parallel beams is usually applied in this case. To achieve such light source quality, an optical system with lenses has to be used, it increases its dimension. The method of using LabVIEW's interface, TCN-1304-U camera's operating logic and test sets are described in CCD's experimental modules method.