Bulut bilişim platform ve yazılım hizmetlerini dağıtmak için web-tabanlı sanal laboratuvar tasarımı
Design of web-based virtual lab to deploy cloud computing platform and software as a service
  1. Tez No: 355560
  2. Yazar: OSAMAH FADHIL TAHER TAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde pek çok üniversite ve özellikle bilgisayar ile ilgili olan bölümlerde bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Bu tür bilgisayar laboratuvarlarını kurmak için hem laboratuvarın kurulacağı alana hem de birçok donanım ve yazılıma ihtiyaç duyulmaktadır. Sonuçta bu tür ihtiyaçlar maliyetin artmasına ve zaman kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca üniversite öğrencisi MATLAB, SPSS, AutoCAD vb. uygulamalara ihtiyaç duyduğunda geleneksel bilgisayar laboratuvarlarına gitmesi gerekir fakat kullanıcının kişisel bilgisayarı yüksek özelliklere sahip olmadığında bazı 3B ve yüksek performanslı uygulamaları çalıştırmayabilir. Bulut Bilişim Platform ve Yazılım Hizmeti Teknolojisi bu tür olumsuzluklar için bir çözüm yoludur. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi?nde bilgisayar laboratuvarlarına ihtiyacı olan bölümler ile kullanıcılara katkı sağlamak için bir uygulama geliştirilmektedir. Bu uygulama Bulut Bilişim Platform ve Yazılım Hizmeti?nin kullanımını sağlamak için geliştirilen Web-tabanlı Sanal Laboratuvar (WSL) uygulamasıdır. WSL?nin geliştirilmesinde bulut bilişim ve sanallaştırma metotları kullanılmaktadır. WSL, Oracle veritabanı, VB.NET ve Uzak Masaüstü Protokolu (Remot Desktop Protokol) teknolojilerine dayanmakta, Oracle SPARC M5 sunucusu üzerinden web sayfasından işletim sistemlerini platform hizmeti olarak sağlamaktadır. Kullanıcı ünivesitedeki yerel ağ üzerinden web sayfasından farklı işletim sistemlerini (Microsoft, Linux, Mac) uzaktan bir platform hizmeti olarak kullanabilmektedir. WSL office programlarını da (Word, Excel, PowerPoint) yazılım hizmeti olarak web sayfası üzerinden kullanıcıya sunmaktadır. Hem donanım hem de yazılım açısından maliyeti düşürerek mali açıdan olumlu katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a growing trend, particularly in higher education, currently most of computer labs in many universities using different types of hardware and software that need to be physically installed and configured ,These types of labs will be very costly because of the need for servers, high performance computers and software licenses (MATLAB, SPSS, AutoCAD etc) , besides that students that need to use such kind of software?s should come to the lab because their personal computers doesn?t have the features to run these programs. So, cloud computing platform and software as a service technology is a solution for these kinds of problems because students can access necessary software?s and applications from their personal computers without need high performance and configuration. In this study, the application being developed to contribute users and departments which are need computers labs in Gazi University. The application was developed to ensure the use of cloud computing platform and software as a service is Web-based Virtual Lab (WVL) application. Cloud computing and virtualization are used as methods in the development of Web-based Virtual Lab application. WVL providing platform as a service by web page based on Oracle database, VB.NET codes and Remote Desktop Protocol as technologies through the Oracle SPARC M5 server. Users can use (Microsoft, Linux and Mac) different operating systems remotely as platform as a service via Webpage through local network. Also WVL offer to users use (Word, Excel and PowerPoint) Microsoft office applications as software as a service through Webpage application. From the financial perspective WVL in term of both hardware and software provides a positive contribution to reduce the cost.