Design and realization of a circular array of vivaldi antennas
Dairesel vivaldi anten dizisi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 35560
  2. Yazar: MEHMET ERDAL SAYGINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUNKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
öz DAİRESEL VİVALDİ ANTEN DİZİSİ TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ S AYGINER, Mehmet Erdal Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Altunkan Hızal Haziran, 1994, 136 Sayfa Çift yüzlü, dengeli ve üssel açılan yarık hat anten (Vivaldi anten) kuramsal ve deneysel olarak incelenmiştir. 2-18 GHz ve 6-18 GHz frekans bantlarında çalışan iki tekli anten ile 8 adet Vivaldi anten elemanından oluşan dairesel bir anten dizisi tasarlanmış ve üretilimiştir. Antenlerin besleme kısımlarında mikroşerit tipi, açılan bir balun bulunmaktadır. Bu kısım, sonlu eleman yöntemiyle incelenmiş ve sonlu eleman programı kullanılarak tasarlanmıştır. Hem tekli antenlerin hem de anten dizisinin, geriye dönüş kaybı, ışıma örüntüsü ve kazancı gibi elektriksel performans parametreleri ölçülmüştür. Ayrıca anten yüzeyindeki alan dağılımı ölçülmüştür. Anten dizisi için antenler arasındaki izolasyon ve ardışık iki antenin kombinasyonu için ışıma örüntüsü gibi parametreler ölçülerek dizi elemanları arasındaki etkileşim belirlenmiştir. Bunlardan başka, bir Vivaldi anteni dielektrik malzeme ile kaplayıp elektriksel performansını ölçerek, dielektrik kaplı antenlerdeki performans bozulması deneysel olarak incelenmiştir. VAnahtar Kelimeler : Mikroşerit konik balım, yarık hat anten, Vivaldi anten, dairesel anten dizisi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.04.01 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND REALIZATION OF A CIRCULAR ARRAY OF VIVALDIANTENNAS SAYGINER, Mehmet Erdal MS. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Altunkan Hızal June, 1994,136pages Vivaldi antenna which is an exponentially tapered double sîded and baianced slotline antenna is investigated theoretically and expeıimentaUy. Two antennas operating at 2-18 GHz and 6-18 GHz frequency bands and a ciıcular array which consists of 8 elements of Vivaldi antennas are designed and realized. in the feeding sections of the antennas, a microstrip tapered balını is used. This section is analyzed by the finite element method and designed by a finite element program. Electrical performances, such as return losses, radiation pattems, and gains of both single antennas and array elements are measured. Also the field distribution över the slot section of the antenna structure is measured. For the array, interactiou between elements such as, isolation between them and the radiation pattern for combination of two adjacent elements are measured. Also performance degradation of dielectric covered antennas is investigated experimentally by covering a Vivaldi antenna with dielectric material and testing its electrical performance. iiiKey Words ; Micfostrip taper balım, slotiiiie antenna, Vivaldi antenna, circular antenna array. Science Code : 609.04.01 IV