Gerçek zamanlı sismik verilerin dalgacık dönüşümü ile analizi
Transformation of real-time seismic data with wavelet
  1. Tez No: 355602
  2. Yazar: SADIK VAROLGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sismik verilerin izlenmesi ve çözümlenmesi deprem mühendisliğinde çok önemli bir yer tutar. Sismik sinyallerden elde edilen bilgiler ve açıklamalar, depremlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olur. Dalgacık dönüşümü, sinyal analizi ve gürültü giderme konusunda kullanılan en önemli yöntemlerden biridir. Dalgacık dönüşümü, bir dalgacık ve buna yardımcı olacak bir ölçek fonksiyonu yardımı ile gerçekleştirilir. Hangi dalgacık fonksiyonu ile hangi ölçek fonksiyonunun seçileceği en kullanışlı dönüşümü elde etmek açısından çok önemlidir. Bu çalışmada üç bileşenli sismogram kayıtlarında gürültü gidererek P ve S fazları arasındaki zaman farkını elde etmekte en kolay yöntemin Daubechies Ayrık Dalgacık Dönüşümü olduğu ortaya konmuştur. Çalışma için 23 Mart 2011 Tabanlı depreminin gerçek zamanlı kayıtları kullanılmıştır. Bu çalışma, Daubechies dalgacığının, ana dalgacığın karakteristik özelliklerini bozmadan veriyi daha anlaşılır hale getirmekte gayet başarılı sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Observing and analysing seismic data takes a great place in seismic engineering. The data obtained from seismic waves make it easier to understand the earthquakes. The The wavelet transform is one of the important methods that are used to minimize noises and to analyze signals. Wavelet transform is performed by a wavelet and a scalling function helping it. Which wavlet function and which scalling function? It is important to get the most useful transform. It is presented that Daubechies wavelet is the easiest method to obtain the time difference between P and S phases. This work shows that the Daubechies Discrete Wavelet Transform gives very successful results at determining the P and S seismic phases without deforming the main characteristics of the required signal, thus making the data more comprehensible. In the study, the real time three component seismic records of the Tabanli Earthquake in 2011 are used for analaysing and denoising.