Yaşam verilerinin meta analizi
Meta analysis of survival data
- Tez No: 355661
- Danışmanlar: PROF. DR. DURDU KARASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde artan çalışma sayısıyla birlikte aynı konuya ilişkin, farklı örneklemlerle yapılmış birbirinden farklı sonuçlar veren birçok çalışma olduğu görülmektedir. Aynı konuda yapılan bu çalışmaların farklı sonuçlanması, araştırılan konunun gerçek etki büyüklüğünün ne olduğu konusunda tartışmalara yol açmıştır. Bu soruna çözüm getirmek için çalışmaları birleştirerek tek bir özet sonuca ulaşmak amacıyla meta analizi adı verilen istatistiksel yöntem geliştirilmiştir. Yaşam çözümlemesi, tanımlanan herhangi bir olayın ortaya çıkmasına kadar geçen sürenin incelenmesinde kullanılan istatistiksel yöntemler bütünüdür. Yaşam çözümlemesi verileri durdurulmuş veriler içerdiği için özel istatistiksel yöntemler gerektirmektedir. Bu nedenle yaşam verileriyle ilgili çalışmaların birleştirilmesinde özel meta analizi teknikleri kullanılmalıdır. Son yıllarda araştırmalar kadınlarda meme kanserini tetikleyen faktörlerin ne olduğunu bulmaya yönelmiş ve vücut kitle indeksinin (VKİ) meme kanseri ölümleri üzerinde bir risk faktörü oluşturup oluşturmadığı konusunda farklı sonuçlar veren araştırmalar ortaya çıkmıştır. Meta analizi için“prognosis, BMI, obesity, survival, breast cancer”anahtar kelimeleri kullanılarak Pubmed ve Scopus literatür erişim sistemleri taranmış ve Kasım 2013'e kadar yapılmış 105 çalışmaya ulaşılmıştır. Meme kanseri kadınların meme kanserinden ve herhangi bir sebepten ölümleri üzerinde VKİ'nin etkisi için tehlike oranları verilmiş çalışmalar derlenmiş ve yaşam verileri için kullanılan meta analizi yöntemiyle özet bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increasing number of studies, it is conferred that many studies conducted with different samples on the same topic, have different results from each other. The true effect size of the topic has been started to be debated due to the different results on the same topic. Meta analysis is the statistical method which aims to get a brief result, combining studies on the same topic to resolve the problem having different conclusions on the same topic. Survival analysis is generally defined as a set of statistical methods for analyzing data where the outcome variable is the time until the occurrence of an event of interest. Survival analysis needs not only special statistical methods but also technical meta analysis methods to combine studies because of including cencored data. In recent years, researches have aimed to find out the affecting factors on breast cancer and different results noticed that whether the Body Mass Index (BMI) is a risk factor for breast cancer patients on mortality or not. Pubmed and Scopus were searched by using“prognosis, BMI, obesity, survival, breast cancer”keywords and attained 105 studies till November 2013. Studies that include hazard ratio for effects of BMI of women with breast cancer on deaths from breast cancer and any other cause, are compiled for meta analysis and, in this way, a brief result has been reached.