Matematik öğretiminde ters yüz sınıf modeli destekli bağlam temelli öğrenme yaklaşımının ortaokul öğrencilerinin ilgileri, durumsal ilgileri ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi: Bir Я-EACT uygulaması
Examining the effect of the flipped classroom model-supported context-based learning approach on secondary school students' interests, situational interests, and academic achievements in mathematics instruction: A Я-EACT application
- Tez No: 830435
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretiminde ters yüz sınıf modeli destekli bağlam temelli öğrenme yaklaşımına uygun Я-EACT etkinlikleri tasarlamak ve bu etkinliklerin ortaokul 6,7 ve 8. sınıf öğrencilerinin ilgileri, durumsal ilgileri ve akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Gelişmiş karma yöntem desenlerinden müdahale deseninde tasarlanan araştırmanın müdahale kısmı tek grup ön test son test deneysel desendir. Ayrıca araştırmanın çok boyutlu yapısı gereği müdahale öncesinde bağlam temelli öğrenme yaklaşımının uygulandığı öğrenme ortamlarını inceleyen araştırmalardan elde edilen nitel verilerin meta sentezi yapılmış ve öğrencilerin ilgi duydukları bağlam özelliklerini (Benzersizlik, Günlük yaşam, Matematik tarihi, Teknolojik bağlam) belirlemek amacıyla Matematik Dersi Bağlam Özellikleri İlgi Ölçeği geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçeğin dışında araştırmanın nicel verileri Derse İlgi Ölçeği, Durumsal İlgi Ölçeği ve Matematik Akademik Başarı Testi ile elde edilmiştir. Nitel veriler ise; müdahale öncesinde ve sonrasında gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri, açık uçlu anket sorularından oluşan Etkinlik Sonrası Değerlendirme Formu ile elde edilmiştir. Bunlarla birlikte EBA' ya yüklenen eğitsel senaryolara yönelik öğrenci beğeni sayıları ve yorumları da incelenmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizi sonucu elde edilen bulgulara göre öğrencilerinin matematik dersinde bağlam özelliklerine göstermiş oldukları ilgi düzeyleri; en yüksek günlük yaşam ile ilgili bağlamlara, sonra benzersiz bağlamlara, sonra matematik tarihine ve son olarak da teknolojik bağlamlaradır. Ayrıca öğrencilerin günlük yaşam ile ilgili bağlamlara, matematik tarihi bağlamına ve teknolojik bağlam özelliğine olan ilgileri sınıf seviyesine göre farklılık göstermezken, 6. sınıf ve 7. sınıf öğrencilerinin benzersiz bağlamlara duydukları ilgi düzeyi 8. sınıf öğrencilerinin duyduğu ilgi düzeyinden daha yüksektir. Bağlam özelliklerine duyulan ilginin okul türüne göre değişimine bakıldığında, bilim ve sanat merkezine devam eden öğrencilerin benzersiz bağlamlara duydukları ilgi düzeyi sadece ortaokula devam eden öğrencilerin duydukları ilgi düzeyine göre daha yüksek bulunmuşken, öğrencilerin diğer bağlam özelliklerine olan ilgisi okul türüne (ortaokul, bilsem) göre değişiklik göstermemiştir. Yapılan etkinliklerin öğrencilerin matematik dersine olan ilgilerini ve akademik başarılarını arttıracağı söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin duyuşsal ilgi düzeylerindeki artış bilişsel ilgi düzeyindeki artıştan etki büyüklüğü olarak daha yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin durumsal ilgi puanları ise en yüksek günlük yaşam ile ilgili bağlama sahip etkinliklerde görülürken, en düşük ise teknolojik bağlam özelliğine sahip etkinliklerde görülmüştür. Araştırmanın nitel verilerinin analizi sonucu elde edilen bulgulara göre; meta sentez çalışmasında BTÖ yaklaşımının uygulandığı öğrenme ortamlarında karşılaşılan sorunlar“öğrenci kaynaklı”,“öğretmen kaynaklı”ve“konu alanı kaynaklı”olmak üzere gruplanmıştır. Müdahale sırasında uygulanan etkinlik sonrası değerlendirme formlarının betimsel içerik analizi sonucunda ise beş (5) ana tema ve bu beş tema altında toplanmış elli dört (54) kod ortaya çıkmıştır. Son olarak, bu çalışma kapsamında ters yüz sınıf destekli bağlam temelli matematik öğretimi ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to design Я-EACT activities suited for the flipped classroom model supported context-based learning approach in mathematics instruction and examine the effect of these activities on the interest, situational interest, and academic achievement of secondary school students in grades 6, 7, and 8. The intervention part of this study, designed using an intervention design of advanced mixed methods, is a one-group pretest-posttest experimental design. Furthermore, due to the multidimensional structure of the research, a meta synthesis of the qualitative data obtained from studies examining the learning environments where the context-based learning approach was implemented was conducted before the intervention, and a Mathematics Contextual Characteristics Interest Scale was developed to determine the contextual characteristics that students are interested in (Uniqueness, Daily life, History of mathematics, and Technological context). Apart from the scale developed, the quantitative data of the study were collected through the Course Interest Scale, Situational Interest Scale, and Mathematics Achievement Test. However, the qualitative data were collected through focus group interviews conducted before and after the intervention, as well as through the Post-Activity Evaluation Form, consisting of open-ended survey questions. In addition, the number of students' likes and comments regarding the educational scenarios uploaded to EBA was examined. According to the findings obtained from the quantitative data analyses in the study, students' interest levels in contextual characteristics of mathematics lessons were higher in daily life contexts, followed by unique contexts, the history of mathematics, and technological contexts, respectively. In addition, students' interest in everyday life contexts, mathematical history contexts, and technological contexts did not significantly differ by grade level. However, students in grades 6 and 7 had a higher level of interest in unique contexts than grade 8 students. Students attending the science and arts education center had a higher level of interest in unique contexts compared to students attending only secondary schools. Yet, students' interest in other contextual characteristics did not differ by school type (secondary school or science and art center). It could be stated that the activities carried out increase students' interest in mathematics and their academic achievement. In addition, the increase in students' affective interest level was found to have a larger effect size compared to the increase in cognitive interest level. Students' situational interest scores were observed to be highest in activities with daily life contexts but lowest in activities with a technological context feature. According to the findings obtained from the qualitative data analysis, the problems encountered in learning environments where the context-based learning approach was implemented were grouped as“student-related”,“teacher-related”, and“subject-related”problems in the meta synthesis study. As a result of the descriptive content analysis of the post-activity evaluation forms administered during the intervention, five main themes (5) and fifty-four (54) codes grouped under these five themes emerged. Finally, within the scope of this study, recommendations were made regarding flipped classroom-supported context-based mathematics instruction.