Bakteri-epitel hücre ilişkisinin ışık ve scanning (taramalı) elektron mikroskobu ile incelenmesi
Light and scanning electron microscopic observation of bacteria-epithelial cell interactions
- Tez No: 355663
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAYESTE DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bakteriyel vajinoz (BV), fertil dönemdeki kadınlarda en sık rastlanılan vajinal enfeksiyonlardan biridir. Gardnerella vaginalis başta olmak üzere Mobiluncus spp., Bacteroides spp. ve Mycoplasma hominis'in de BV'ye yol açtığı bilinmektedir. Bu enfeksiyonda beyazımsı-gri renkli balık kokusu tarzında akıntı ve pH'nın 5'in üzerinde olması önemli klinik tanı kriterleridir. BV'nin ışık mikroskobik tanısında ise en önemli kriter Papanicolaou metoduna uygun olarak boyanan yaymalarda,“clue cell”hücreleri olarak adlandırılan üzeri bakterilerle kaplı epitel hücrelerinin görülmesidir. Ayrıca yayma zemininde serbest kokların bulunması, polimorfonükleer lökositlerin (PMNL) ve laktobasillerin bulunmaması ise BV'nin diğer mikroskobik tanı kriterlerini oluşturmaktadır. Bu çalışmada amacımız BV tanısı verilen hastalarda bakteri-epitel hücre yapışmasında rol oynayan yapıların belirlenmesidir. Araştırma kapsamında öncelikle 200 hastadan alınan serviko-vajinal yayma örnekleri ışık mikroskobu ile değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelerde 10 hastaya ait örnekler BV (+) olarak belirlenmiş ve çalışma grubu olarak kabul edilmiştir. Daha sonra belirlenen bu yaymalara ait ikinci örnekler ise taramalı (scanning) elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Bu incelemelerde epitel hücre ve bakteri arasındaki iletişim, bu iletişime aracılık eden pililer, biyofilm yapıları, epitel hücre ve bakterilerin yüzey özellikleri detaylı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial vaginosis (BV) is one of the most common vaginal infectious in woman on fertil period. It is known that Gardnerella vaginalis, Mobiluncus spp., Bacteroides spp., Mycoplasma hominis cause BV. Milky discharge, fishy odor and being vaginal pH higher than ph 5 are the important clinical symptoms of bacterial vaginosis. In smears which is prepared according to Papanicolaou method, appearenge of the known as“clue cell”epithelial cell covered with bacteria is important criteria of BV. Also, absence of Lactobacilli and polymorphonuclear leukocytes (PMNLs) and existence of free cocci are cytological criterias, too. In this study, our aim is to determine which structures were roled bacteria-epithelial cell interaction in BV. Firstly cervico-vaginal slides of 200 patients cervico-vaginal smears' examined with light microscopy and BV positive 10 patients were chosen for study group. And second cervico-vaginal smears of BV patients investigated with scanning electron microscopy. Details of clue cell detected in high magnification. In these examination epitelial cell and bacterial interaction, pili mediated interaction, biofilm, epitelial cell and bacterial surface feature were semtinized in detail.