Hava kargo operasyonlarının etkin yönetimi için bir model
A model for effective management of air cargo operations
  1. Tez No: 355712
  2. Yazar: ATAKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Hava kargo taşımacılığına olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Talepteki artış trendi piyasadaki firmaları yeni yatırımlara yöneltirken, diğer yandan hava kargo piyasasına yeni aktörleri davet etmektedir. Bu durum beraberinde yoğun rekabeti getirmektedir. Bu tür yoğun rekabet piyasalarında birbirine yakın satış fiyatları oluşmaktadır. Yani, piyasadaki arz ve talep fiyatı belirlemekte, hizmet sağlayıcı firmaların kendi satış fiyatlarını özgürce belirlemeleri mümkün olmamaktadır. Ancak, bu firmaların hayatlarını devam ettirebilmeleri için kar etmeleri şarttır. Satış fiyatlarını istedikleri gibi ayarlayamayan firmaların etkin maliyet yönetimi gerçekleştirerek kar sağlamalarından başka seçenekleri yoktur. Bir hava kargo göndericisi (Forwarder) için maliyet, operasyonları yerine getirecek acentelerin teklif edeceği fiyatlarla belirlemektedir. Bir hava kargo gönderici firma müşterilerine taahhüt ettikleri işleri, belli operasyonları gerçekleştiren acentelere dağıtmak suretiyle yerine getirmektedir. Bu operasyonlar, taşıma, depolama, hava kargo ve benzeri olabilmektedir. Bu tezde, işlerin operasyonlarını potansiyel acentelere atayarak, bir hava kargo göndericisinin elindeki işleri optimum maliyetle nasıl teslim edeceği üzerine çalışılmıştır. Farklı boyutlardaki hava kargo sevkiyat planlama problemleri genetik algoritma ve tabu arama yöntemleri kullanılarak çözülmüştür. Genetik algoritma kullanılan çözüm yönteminin daha iyi sonuç verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demands for air cargo transportation are increasing daily. Increasing trend on demands directs the firms in the market to invest new facilities; on the other hand it invites new actors to the market. This situation brings an intensive competition. In these intensive competition markets selling prices are formed close to each other. So, supply and demand in the market determine the price, service provider companies are not able to determine the prices freely on their own. However, these companies have to profit in order to sustain their life. The companies that they can not adjust their sales price have no choice without profiting by performing effective cost management. For an air cargo forwarder, cost is determined by offered prices of agents who perform the operations. An air cargo forwarder fulfills its jobs that committed to the costumers by assigning to the agents. These operations are transportation, storage, air cargo transportation etc. In this thesis, it is studied that how an aircargo forwarder deliver its jobs with optimal cost by assigning the activities of jobs to the potential agents. Different sizes of airfreight shipment planning problem were solved by using genetic algorithm and tabu search methods. It is showed that the method using genetic algorithm gave the best solutions.