Novel solutions to classical signal processing problems in optimization framework
Bilinen sinyal işleme problemlerine eniyileme çerçevesinde yeni çözümler
  1. Tez No: 355743
  2. Yazar: YAŞAR KEMAL ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilinen üç sinyal işleme problemine, daha esnek ve daha başarılı çözümler elde etmek için eniyileme çerçevesinde yeni çözüm yöntemleri önerilmiştir. İlk kısımda, zaman-frekans destek bölgeleri örtüşmeyen bileşenlerden oluşan sinyallerin analizi için Hermit-Gauss (HG) fonksiyonlarını kullanan yeni bir yöntem geliştirilmiştir. HG fonksiyonları, uygun zaman-frekans dönüşümleri uygulanan sinyal bileşenlerini eniyi şekilde temsil edebilmektedir. Yapılan deneylerde, önerilen yöntemin çok yüksek gürültü seviyelerinde dahi sinyal bileşenlerinin tespitinin ve kestiriminin yüksek başarım ile yapabildiği gözlemlenmiştir. İkinci kısımda, geniş bantlı antenlere sahip çok geniş bantlı iletişim sistemleri için birbirine dik elemanlardan oluşan darbe kümesi tasarımı için üç farklı yaklaşım önerilmiştir. Herbir darbe zamanda kaydırılmış ve ölçeklendirilmiş HG fonksiyonlarının doğrusal kombinasyonu olarak modellenmiştir. Oluşturulan eniyileme problemlerini çözerek almaç tarafında diklik koşulunu sağlayan ve istenilen zaman-frekans niteliklerine sahip yüksek enerjili darbe şekilleri elde edilmiştir. Ayrıca, HG fonksiyonlarının türevlerinin yine HG fonksiyonlarının doğrusal kombinasyonu olarak ifade edilebildiği gösterilerek, çok basit yapıda olan optimum bağdaştırmalı almaç yapısı önerilmiştir. Üçüncü kısımda ise faz dizili antenlerin optimum kontrolü için yarıkesin modelleme tabanlı iki farklı yöntem önerilmiştir. İlk olarak, anten örüntüsü tasarlama problemi dışbükey olmayan karesel kısıtlamalı karesel problem (KKKP) olarak modellenmiştir. Daha sonra, oluşturulan KKKP gevşetilerek dışbükey olan yarıkesin problem (YKP) elde edilmiştir. Orta büyüklükteki dizi antenler için, elde edilen YKP'ye kerte-1 olan bir çözüm bulmak için döngüsel kerte arıtım yöntemi geliştirilmiştir. Daha büyük dizi antenler içinse yön değiştirmeli çarpanlar tabanlı yeni bir yöntem önerilmiştir. Yapılan deneylerde, önerilen her iki yöntem ile istenilen özelliklere sahip hüzme örüntülerini oluşturan faz değerlerinin kestirilebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Novel approaches for three classical signal processing problems in optimization framework are proposed to provide further flexibility and performance improvement. In the first part, a new technique, which uses Hermite-Gaussian (HG) functions, is developed for analysis of signals, whose components have non-overlapping compact time-frequency supports. Once the support of each signal component is properly transformed, HG functions provide optimal representations. Conducted experiments show that proposed method provides reliable identification and extraction of signal components even under severe noise cases. In the second part, three different approaches are proposed for designing a set of orthogonal pulse shapes for ultra-wideband communication systems with wideband antennas. Each pulse shape is modelled as a linear combination of time shifted and scaled HG functions. By solving the constructed optimization problems, high energy pulse shapes, which maintain orthogonality at the receiver with desired timefrequency characteristics are obtained. Moreover, by showing that, derivatives of HG functions can be represented as a linear combination of HGs, a simple optimal correlating receiver structure is proposed. In the third part, two different methods for phase-only control of array antennas based on semidefinite modelling are proposed. First, antenna pattern design problem is formulated as a non-convex quadratically constraint quadratic problem (QCQP). Then, by relaxing the QCQP formulation, a convex semidefinite problem (SDP) is obtained. For moderate size arrays, a novel iterative rank refinement algorithm is proposed to achieve a rank-1 solution for the obtained SDP, which is the solution to the original QCQP formulation. For large arrays an alternating direction method of multipliers (ADMM) based solution is developed. Conducted experiments show that both methods provide effective phase settings, which generate beam patterns under highly flexible constraints.