Modeling and simulation of interaction between light sources and living biological tissues
Işık kaynakları i̇le biyolojik canlı doku etki̇leşiminin modellenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 355754
  2. Yazar: AHMET YASİN ÇİTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüz aydınlatma teknolojisinde, yaygınlıkla kullanılan ışık kaynakları altında oluşan maruziyet seviyelerinin ölçümlenmesi ve değerlendirilmesine özen göstermek gerekmektedir. Bunun temel sebebi ise, maruziyet seviyelerinin bilinmediği durumlarda oluşacak olan biyolojik etki ve gerekli olan güvenlik limitlerinin doğrulukla belirlenemeyecek olmasıdır. Bu bakımdan, yapılan bu tez çalışması optik radyasyona maruz kalan biyolojik dokulardaki ısısal tepkinin incelenmesi, ilgili kısmi diferansiyel denklemlerin çözümü ve bunlar için gerekli olan tasarımların ve uygulamaların gerçekleştirilmesini hedeflemiştir. Bu tez farklı ışık kaynakları altındaki dokuda oluşan ısıl tepkinin incelenmesi için sayısal metotlar ile sınırlı kalmamıştır. Cansız doku örnekleri üzerinde yapılan deneysel çalışmalar ile de kullanılan sayısal algoritmanın geçerliliği onaylanmıştır. Yapılan simülasyon ve cansız doku deneylerde, ışık-doku etkilenmesinin en kuvvetli faktörleri incelenerek, her bir parametrede yapılan değişiklikler ile ortaya çıkan sonuçlar gözlenmiştir. Teori ve sayısal modellemenin doğrulanmasının beraberinde, bu bilimsel çalışmanın vizyonu yapılan canlı doku deneyleri ile de genişletilmiştir. Bu deneysel çalışmalar ile daha güvenli ışık kaynaklarının geliştirilmesi konusunda yapılan bilimsel araştırmalara kaynak sağlayacak veriler elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The assessment of exposure level due to commonly used light sources needs specific attention in today?s technology of lighting. The main reason behind this concern is that if exposure levels are not known, the biological implications and necessary safety limits cannot be determined accurately. In this regard, this thesis study has aimed to design, implement, analyze and solve partial differential equations related to thermal response of biological tissue which is subject to optical radiation. This thesis, however, is not limited to the numerical models for analysis of tissue thermal response under different light sources. The validation of the implemented mathematical algorithm is obtained via in-vitro experiments. Examining the most powerful factors in light-tissue interaction has made it possible to investigate each parameter by variations and their induced outputs. Accompanying the theoretical and numerical validation, this dissertation has enlarged its scope with in-vivo experiments for providing reference data to scientific research in the literature and medical application development for safer lighting designs.