Kapitalizmin etik temeli: Ayn Rand ve Murray Rothbard'da serbest piyasa ideali
Ethical foundation of capitalism: fFree market ideal of Ayn Rand and Murray Rothbard
  1. Tez No: 355765
  2. Yazar: TUNA SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Liberteryen düşünce geleneğinde sınırlı devlet ile anarşizm salınımını temsil eden iki önemli düşünür olan Ayn Rand ve Murray Rothbard, serbest piyasanın objektif ve rasyonel etik bir temelden yoksun faydacı savunusuna karşılık, serbest piyasanın objektif ve rasyonel bir etik savunusunu yaparlar. Rand ve Rothbard, epistemolojik ve metodolojik olarak aynı temellerden yola çıkar ve bir etik teori oluşturur. Metanormatif ilkeler olarak doğal haklar, her insanın yaşama ve kendine sahip olma hakkı ile bu hakların doğal sonucu olarak mülkiyet hakkıdır. Bu hakların ihlali ancak fiziksel güç kullanımıyla ve fiziksel güç kullanımı tehdidiyle yapıldığından, hiç kimse bir başkasına karşı fiziksel güç başlatma hakkına sahip değildir. Doğal haklara dayanan etik teori, Rand'ı sınırlı devlet anlayışa götürürken Rothbard'ı anarşist toplum anlayışına götürür. Serbest piyasa ideali zor kullanma aracı olarak devlete karşı, gönüllü bir ilişkiler sistemidir. Devlet ise, meşru olarak fiziksel güç kullanımı ya da bunun tehdidi mekanizmasını ifade eder. Serbest piyasa bu nedenle, fiziksel şiddet ve zor kullanımının somut hali olan devlete karşı konumlandırılır. Özel mülkiyet, piyasa ve gönüllü mübadele ilişkilerine dayanan bir sistem olarak kapitalizm, özel mülkiyet hakkının zora dayanmayan gönüllü mübadele ilişkisi çerçevesinde serbest piyasada kullanılması şeklinde ortaya çıkar. Bu nedenle, kapitalizmin kurucu unsurlarından biri olarak serbest piyasanın etik temeli aynı zamanda kapitalizme de güçlü bir dayanak sağlar.
Özet (Çeviri)
Ayn Rand and Murray Rothbard, the representatives of two different views regarding limited state and anarchism in libertarian philosophy, develop an objective and rational ethical defence for free market instead of defending the free market in a utilitarian perspective which lacks objectivity and rationality. Rand and Rothbard's theories stem from the same epistemological and methodological roots. In their ethical theories the right to live and self-ownership and as the natural result of these rights the property right are regarded as natural rights. Since the violation of these rights is only possible through use of physical force or threat of use of physical force. Nobody has the right to begin to use physical force against other person. This ethical theory based on natural rights leads Rand to the idea of limited state and it leads Rothbard to the idea of anarchist society. The ideal of free market is defined as a volunteer relationship system against the state as a tool for use of force. The state is considered as the mechanism of legal use of force or the threat to use it. Therefore, free market is defined as a tool against the state which is the concrete representation of physical use of force. Capitalism as a system which is based on private property, market and voluntary exchange emerges from the use of private property right in a voluntary exchange relationship which is free from force. Therefore, the ethical of foundation of free market which is primary element of capitalism ensure the solid ethical foundation at the same time.