Siber dünyada hacker kültürü, hacktivizm ve bilişim suçları
Hacker culture, hacktivism and it crimes in the cyber world
  1. Tez No: 696957
  2. Yazar: NURULLAH SANDİLAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Enformasyon çağında yeniden biçim kazanan kapitalizmin yarattığı siber dünyada siber, suç, siber terör, siber savaş ile hacker, cracker, hacing, cracking kavramları ön plana çıktığı görülmektedir. Siber alanın aktörleri, direniş kimlikleri etrafında örgütlendiği anlaşılmaktadır. Bu aktörlerin bir kısmı geleneksel suçları bilgisayar vasıtasıyla işleyen siber suçlular, bir kısmı terörizmden beslenen siber teröristler bir kısmı da bilişim sistemlerinin mucitleri sayılan hackerlar ve hacktivistlerden oluşmakta ve kendi mücadelelerini verdikleri görülmektedir. Günümüzde birçok devlet tarafından hackerların eylemleri, suç olarak nitelendirilmekte ve buna göre yasal düzenlemeler ile tedbirler alınmaktadır. Sınırı kestirilemeyen bu yeni alanda devletlerde panik havası oluşturmuş ve kontrol altına almak için baskıcı tavırlar sergilemişlerdir. Otorite erkleri tarafından baskılandığını düşünen azınlık grupları, demokratik hak ve özgürlük savunucuları ise devletlerin yapılan tüm hukuki ve fiziksel tedbirlerin yurttaşları gözetlemek, izlemek ve denetim altına alabilmek için bir araç olarak kullanıldığını savunmaktadırlar. Bir anlamda devletler kendi insanları ile çatışmaya girmektedirler. Günümüzde hem devletlerin resmi görüşü hem de toplumsal algı açısından hacker kelimesine olumsuz anlamlar yüklenmekte ve çağrıştırmaktadır. Popüler olanın bir adım ötesine geçtiğimizde hackerlerin azılı birer suçlu, menfaat ve para peşinde koşan ya da basit bir hareket, duruş olarak değil, temel etik kuralları, dünyaya bakışları ve yaşam tarzları olduğunu yani bir kültürü temsil ettiğini, alt/karşı kültür olarak nitelendirildiğini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the cyber world created by capitalism, which has reshaped in the information age, it is seen that the concepts of cyber, crime, cyber terrorism, cyber war and hacker, hacking, craking come to the fore. It is understood that the actors of the cyber space are organized around the identities of resistance. Some of these actors are cybercriminals who commit classical crimes through computers, some of them are cyber terrorists who feed on terrorism, and some of them are hackers and hacktivists, who are the inventors of information systems, and it is seen that they are fighting for themselves. Today, the actions of hackers are considered as crimes by many states and legal regulations and measures are taken. In this new area, the border of which cannot be predicted, the states created an atmosphere of panic and displayed oppressive attitudes to take it under control. Minority groups and defenders of democratic rights and freedoms, who think that they are oppressed by the authorities, argue that all legal and physical measures taken by the states are used as a tool to spy on, monitor and control citizens. In a sense, states conflict with their own people. Today, in terms of social perception, the word hacker has negative meanings and connotations. When we go one step beyond the popular, we see that hackers are not only criminals, pursuit of profit and money, or simply a movement or stance, but that they represent a culture and are described as a sub/counterculture.