Manisa'nın 79 numaralı(H. 1049-1050)Şer'iyye sicil defteri transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The transcription and evalution of 79 numbered Manisa judical registerbook (H. 1049-1050)
  1. Tez No: 355767
  2. Yazar: HALİL ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Şer'iyye sicilleri, kadıların görevleri gereği mahkemelerde verdikleri hükümleri, merkezden gelen belgeleri ve sorumlu oldukları yerlerdeki önemli olayları kaydettikleri defterlerdir. Şer'iyye sicilleri kadı ve naiblerin mahkemelerde hüccet, ilam, maruz, mürasele şeklinde kaydettikleri hükümleri, tayin beratlarını, buyruldu, tezkire, tahrirleri geçtikleri kaza, kasaba ve köylerde olan önemli olaylara dair kayıtları ihtiva etmektedir. Şer'iyye sicillerindeki konular bir kaza idaresinde meydana gelebilecek her türlü olay ve düzenlemeler ile tarihi gerçekleri kapsar. Şer'iyye sicillerinden, o dönemin ekonomik, sosyal, kültürel ve hukuki durumunu, askerlikle ilgili bilgileri, savaş öncesi ve sonrası toplumsal olaylarını çıkarmak mümkündür.Bu çalışmada ise, 79 Numaralı Manisa Şer'iyye Sicil Defterinin tanıtımı, sicilin kaydedildiği Manisa hakkında değerlendirme, hükümlerin özeti ve hükümlerin konulara göre tasnifi yapılmıştır.79 Numaralı defterden yararlanılarak 1049-1050 (1638-1640) yılları içersindeki Manisa'nın sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki ve siyasi hayatı hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
Özet (Çeviri)
Court registers are the notebooks in which Moslem judges recorded the orders they gave at the courts, the documents that came from the center and the important incidents they were responsible for. Court registers include the orders, nomination certificates, imperial orders, the registers of the county, towns and villages where essays were traversed as scripts, verdicts by the court register judges and regents at the courts. The subjects in the court registers include all kinds of incidents, regulations, historical facts that can happen in a county administration. It is possible to reveal out the economical, social, cultural and legal conditions, the infomation related to military service of that period, the social incidents before and after the war. In this work, the introduction of Manisa Court Register Notebook that has the number 79, the evaluation of Manisa in which the register is recorded, the summary of the orders and the classification of these orders according to their subjects are done.You can have an idea about the social, cultural, economical, legal and political life of Manisa in a 1049-1050 (1638-1640) , by using the register that has the number 79.